Bevezető gondolatok
Az ingatlan árverés nehéz helyzetet teremthet az adós számára. Ha ugyanis az adós tartozása nagy összegű és másképpen a követelés nem hajtható be, akkor sajnos az adós nevén és tulajdonában lévő ingatlan értékesítéséből, árveréséből fogják a követelést részben, vagy egészben behajtani. Erre a végrehajtási eljárásban tesz lépéseket a végrehajtó.
Mikor kerülhet ténylegese sor az ingatlan árverésére?
A végrehajtási eljárásban a végrehajtó a közhiteles nyilvántartásból is tájékozódik, hogy az adó nevén van-e olyan ingatlan, melyre végrehajtási jog jegyeztethető be. Amennyiben igen, és a végrehajtást kérő is erre vonatkozóan előterjeszti a kérelmét, valamint megelőlegezi az ehhez szükséges költségeket, a végrehajtó kezdeményezi az érintett ingatlan vonatkozásában a végrehajtási jog bejegyzését.
A bírósági végrehajtásról szóló törvény alapján a lefoglalt ingatlan értékesítésére a végrehajtó, a végrehajtást kérő kérelme alapján intézkedhet, abban az esetben, ha a követelés rövidebb időn belüli behajtása (pl jövedelemből való letiltás, illetve egyéb módon) nem lehetséges, és a fentiek szerinti végrehajtási jog bejegyzéséről szóló határozat végrehajtó részére történő kézbesítésétől számított 45 naptári nap eltelt.
Az ingatlan becsértékének a meghatározása
Az ingatlan becsértékének meghatározását a törvény szintén részletezi. Ennek megállapítása elsősorban ingatlanügyi szakkérdés. A becsértéket ugyanakkor a végrehajtó határozza meg, elvileg azonban nem a saját kútfőjéből.
A végrehajtó az ingatlan becsértékét, 6 hónapnál nem régebbi adó-, és értékbizonyítvánnyal határozza meg. Külön kérelemre, arra is lehetőség van, hogy akár ingatlanügyi szakértő bevonásával történjen az értékmeghatározás, figyelemmel arra, hogy ez elsősorban szakkérdés. A szakértő ekkor tipikusan – többek között- figyelembe veszi a helyi viszonyokat, az ingatlan típusát, állapotát, felszereltségét, és meghatározza azt is, hogy mekkora értekeit képvisel lakottan, vagy anélkül.
Amennyiben a becsérték meghatározásra kerül, úgy a végrehajtó kötelezettsége, hogy a végrehajtást kérőt és az adóst is tájékoztassa erről.
Egy nagyobb összegű tartozás esetén, az adósnak végső soron az az érdeke, hogy minél magasabb összegű legyen a becsérték. Ugyanakkor bármelyik érintettnek lehetősége van arra, hogy a becsérték közlésétől számított 15 naptári napon belül végrehajtási kifogást terjesszen elő e kérdéskörben. Ekkor az illetékes bíróság részére továbbítja a végrehajtó a becsérték megállapításával szembeni kifogást. Egy ilyen esetben azt is előírja azonban a törvény, hogy a bírósági eljárásban kirendelt szakértő díját már a kifogás benyújtását megelőzően bírósági letétbe kell helyezni és az ezt igazoló bizonylatot a kifogáshoz csatolni szükséges.
Abban az esetben, ha a bírósági eljárásban megállapításra kerül – igazságügyi szakértő bevonásával – az ingatlan becsértéke, akkor végső soron ez lesz irányadó az árverés során is.