A kerékbilincs alkalmazásának kötelező feltételeit jogszabály rögzíti, nem eredményezhet pl. balesetveszélyt az elhelyezés, de a forgalom szükségtelen akadályozásánál sem erősebb eszköz a gépjárműre helyezett színes tárcsa.
Ezen szabályok betartásával nem is szokott probléma lenni a hatóság (közterület-felügyelet) részéről. Az a kérdés merül fel mindinkább, hogy a megálló sofőr valóban tilos helyen parkolt-e, vagy jogszerűen alkalmaztak vele szemben nem pusztán pótdíjat, de kerékbilincset is?
Járdán parkolás
Sok esetben előfordul, hogy a járdán történő parkolás szabályainak megszegésével követ el a járművezető szabályszegést. Főleg a modern városrendezési és térkövezési megoldások következtében több helyütt alig, vagy nem is vehető pontosan észre az, hogy az adott terület még vagy már járdának minősül-e? A jóhiszeműséget a közterület-felügyelet nem vizsgálja, nem elképzelhetetlen helyzet azonban, hogy sikeresen támadható a kerékbilincs alkalmazása. Az indok, hogy az adott helyzetben megalapozottan hihette azt a sofőr, hogy még közúton parkol és nem állt fel szabálytalanul a járdára.
Mit tegyünk, ha intézkednek ellenünk?
Elsődlegesen azt tanácsoljuk, hogy győződjünk meg a megállás körülményeiről. Amennyiben kerékbilincset kapunk, a megadott telefonszámot fel kell hívnunk a leszereléshez és az ott felmerülő, jelenleg 11.500 forintot meg kell fizetni. Fontos, hogy a leszerelés egyáltalán nem jelenti azt, hogy mi elismernénk a szabályszegést. Az intézkedést követően szabálysértési vagy közigazgatási eljárás megindítására kell számítsunk. Ezen eljárásban elő tudjuk adni azon körülményeket és érveket, hogy mi tette a megállásunkat jogszerűvé és a kerékbilincs alkalmazását jogszerűtlenné az adott körülmények alapján.
Jogszerűtlen intézkedés
A jogszabály kötelező jelleggel írja elő, hogy a már megfizetett költséget haladéktalanul vissza kell téríteni a befizetőnek, ha az intézkedés jogszerűtlen volt, vagy szabálytalan megállás és várakozás miatt a szabálysértési vagy közigazgatási hatósági eljárásban jogsértést nem állapítanak meg.
Összefoglalva, annak érdekében, hogy a gépjármű ne kerüljön elszállíttatásra (az intézkedést követő 48 órán belül van helye), ha már bekövetkezett a baj, javasoljuk a kerékbilincs levételében intézkedni, ezzel további költségek is megelőzhetőek. Jogellenes kerékbilincs elhelyezése esetén pedig a szabálysértési vagy közigazgatási eljárásban kereshetünk jogorvoslati lehetőséget.