Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. május 22. ( 185 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Amikor egy beszélgetés során szóba kerül, hogy jogvédelmi biztosítónál dolgozom, mindig megkérdezik, hogy mire is jó ez pontosan. Amikor elmondom mik az előnyei, jön a következő kérdés: és neked van ilyen biztosításod? Igen, van. És ilyenkor jön az általános reakció: „ha te jogász vagy, mi szükséged jogvédelemre?” Nos az alábbi cikkemben összefoglalok pár indokot arra vonatkozóan, hogy miért van jogvédelmi biztosításom, és még jogászként is mennyire sok előnye van egy ilyen szolgáltatásnak.
Egyébként, mielőtt bárki azt hinné, nos a jogvédelmi biztosítás nem csodafegyver, és nem mindig mindenre jelent megoldást, ezért korábbi cikkemben összefoglaltam pár tévhitet a jogvédelmi biztosítással kapcsolatban. Előre szólók, ha piásan akarsz vezetni, vagy ki akarsz bújni jogos követelések alól, esetleg azt szeretnéd, ha a bírságokat más fizetné helyetted, rossz helyen kopogtatsz, a jogvédelem nem erre szolgál.
Na de lássuk, miért van nekem, jogászként is jogvédelmi biztosításom:
Kezdjük a legegyszerűbb érvvel. Egyszerűen elfogult vagy a saját jogvitádban, és nem tudsz tisztán gondolkozni. Akkor is így van, ha jogász vagy, és fel tudod mérni, mit engednek a szabályok és mit nem. Vagyis még jogászként is szükséged van egy külső, objektív szemlélőre, aki segít a csőlátásból, és a saját igazad hajszolásából kitekinteni picit. Vagyis én nem akarok abba a hibába esni, hogy csak a saját igazamat, érveimet vagyok hajlandó figyelembe venni, mert tapasztalom, hogy az érzelmeim könnyedén tévútra vezethetnek. Ezen kívül a saját jogvitádban eljárni hatalmas stresszel járhat. Egészen más, mint képviselni. Hogy egy peres eljárás során a határidőktől kezdve, a költségeken át, a másik fél hazudozásán keresztül mi minden járhat stresszel, azt összefoglaltam az alábbi cikkemben.
Az elfogultságon és a stresszen kívül ott van még a szakértelem is. Sokan hiszik, hogy „dehátjogászvagy” szóval minden jogterülethez értesz. Nos nem. Annak ellenére, hogy jogi szakvizsgával, és lassan évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkezem, nem értek mindenhez. Bár jogászként rendelkezem némi rálátással a peres eljárások menetére, esélyeire, és a jogviták lényegét is le tudom szűrni, de számtalan olyan jogterület van, amit a gyakorlatban sosem láttam, és szeretném olyan szakemberre bízni, aki sokkal tapasztaltabb nálam ezekben az ügyekben.
A jogvédelmi biztosítás nem csak ügyvédet ad mellém, hanem a költségeimet is megelőlegezi, és nem csak az ügyvédi költségeket. Az ügyvéd díja csak egy dolog. Tegyük fel, hogy értek az adott jogvitámhoz, és nem zavar a stressz, vagy egy ügyvéd haverom megcsinálja jutányos áron a pert… ilyen logika mentén nem éri meg a jogvédelmi biztosítás, de egy perben nem csak az ügyvéd munkadíja kerül pénzbe. Ott van az illeték, ha felperesek vagyunk, amit nekünk kell megelőlegezni. Az illeték általában a követelés 6%-a, ami milliós követelések esetében szép kis summa. Ezen kívül, ha szakértővel kell bizonyítanunk, annak költségei is minket terhelnek. Egy igazságügyi szakértő munkadíja 2-300 ezertől akár milliós költségekig is terjedhet.
Szóval ne gondold, hogy a párszázezres ügyvédi díjra kötöttem a jogvédelmet (bár az sem kevés). A fentebb felsoroltak több milliós költséget jelenthetnek, amit egy perben 15-30 napon belül elő kell teremteni. Azt hiszem a legtöbb családnak ez jelentős megterhelést jelentene (pláne, ha a jogvita abból indult, hogy jelentős károd keletkezett). Nekem biztosan fájna, így nem szeretném leakasztani a padlásról ezt a pénzt, ha jogvitába keveredek.
Amint említettem, egy saját jogvitában nagyon nehéz objektíven szemlélni a dolgokat, és tiszta fejjel gondolkodni. Jó érzés, hogy bármikor felkereshetem a jogvédelmi biztosítómat, ahol valamelyik kollégám jogi tanácsadással el tud igazítani, és ha nincs igazam azt is megmondják. A jogvédelmi biztosító nem érdekelt abban, hogy nyerhetetlen ügyekben pereskedjen, hiszen ez a biztosítómnak kiadással jár. Ezért, ha valamiben nincs igazam, vagy nem rendelkezem elég bizonyítékkal, meg fogják mondani nyíltan. Nem kell tehát attól félnem, hogy a peres munkadíj reményében perbe hajszolnak egy nyerhetetlen ügyben. Bizony nem mindig az a jó ügyvéd, aki azt mondja, amit hallani akarsz, hanem az is sok pénzt, energiát, időt meg tud takarítani neked, ha az ügyvéded helyreteszi a fejedet, ha éppen nincs igazad.
Nekem bármikor elfogyhat a pénzem egy perben, és az ügyvédem is nyugdíjba, vagy tönkre mehet, meghalhat, eltűnhet stb. De ha jogvédelmem van, akkor egy biztos anyagi háttér áll mögöttem, és ha az ügyvédem netán szögre akasztaná a talárt, vagy úgy döntene, hogy nem képvisel tovább, a biztosítóm keres nekem másikat. Attól pedig, hogy elfogy a biztosító pénze, nem kell félnem, legfeljebb a biztosítási összeget kell figyelnem, de amíg az nem merül ki, addig nem lehet baj.
Ha külföldön érne baleset, vagy kerülnék jogvitás helyzetbe, akkor az adott országban praktizáló ügyvédet tudnak nekem biztosítani, vagy ha a fedezetem nem terjed ki az esetre, akkor ajánlani. Saját magam utánanézhetek egy német, vagy angol jogszabálynak, de sokkal jobb, ha az adott ország szakértő jogászától kapok egy állásfoglalást, vagy szükség esetén képviseletet. Persze nem arra kell gondolni, hogy vasárnap este, az Alpok hegyi ösvényein ott fog teremni egy német ügyvéd mellettem, de az biztos, hogy ha külföldön kerülök csávába, hamar szereznek nekem ottani ügyvédet. Nem kézivezérlésű a rendszer, szóval nem biztos, hogy az első ügyvéd elvállalja az ügyemet, de addig keresnek, amíg nem találnak. Sok esetben az is elég, ha bekérnek egy külföldi állásfoglalást az ügyemben, és el tudom dönteni, van-e esélyem. Egy nyugati ügyvédtől 5-600 euróért lehet jogi tanácsot kérni óránként, amit fedezetes ügyekben szintén a biztosítóm fizet. Ha olyan ügyem van, amire nem terjed ki a jogvédelmi fedezet, akkor is megbízható ügyvédet fognak nekem ajánlani, külföldön és belföldön egyaránt.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.