A Büntető Törvénykönyv szabályai
Elöljáróban érdemes megemlíteni, hogy az otthon nyugalmát Magyarország Alaptörvénye kiemelten erős védelemben részesíti és állam által elismert alapvető jogként tartja számon. Ennek a védelme indokolja a büntetőjogi szabályokat. Hatályos büntetőkódexünk a következőket tartalmazza:
Magánlaksértés vétsége: Aki más lakásába, egyéb helyiségébe vagy ezekhez tartozó bekerített helyre erőszakkal, fenyegetéssel vagy hivatalos eljárás színlelésével bemegy, illetve ott bent marad, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Magánlaksértés büntette: Bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, aki másnak a lakásába, egyéb helyiségébe vagy az ezekhez tartozó bekerített helyre, az ott lakó vagy azzal rendelkező akarata ellenére vagy megtévesztéssel
a) éjjel,
b) fegyveresen,
c) felfegyverkezve vagy
d) csoportosan
bemegy, vagy ott bent marad.
Ezeken túlmenően: aki mást megakadályoz abban, hogy lakásába, egyéb helyiségébe vagy az ezekhez tartozó bekerített helyre bemenjen, a fentiek szerint büntetendő.
A bűncselekménynek van még egy minősített esete, de azt jelen írásban nem taglalom. A jogszabályszöveg alapján látható, hogy szigorú kritériumok együttes fennállása esetén valósulhat meg a magánlaksértés büntetőjogi tényállása. Példának okáért, ha fényes nappal átmászik a gyermek a labdájáért a szomszédba, semmiképp nem minősülhet bűncselekménynek. Mivel a magánlaksértés szándékosan követhető el, ha véletlenül betévedünk valakinek a birtokára, akkor sem lehet szó a bűncselekményről.
Alapvető fogalmak
- Lakás: Minden olyan zárt hely, ami emberek tartózkodási helyéül és éjjeli szállásául szolgál rendeltetésszerűen
- Egyéb helyiség: Lakásnak nem minősülő építmény, lehet pince, lépcsőház…stb.
- Ezekhez tartozó bekerített hely: Tipikusan udvar, a lényeg, hogy elzárt legyen
- Bemenetel: Aktív magatartás, a lakásba való bejutást jelenti
- Bent maradás: A jogosult kifejezett akarata ellenére nem hagyja el a lakást az elkövető
Magánlaksértés vétsége
A vétség egy alapvetően enyhébben minősülő cselekmény a bűntettnél. A magánlaksértés vétségénél a következő definíciós elemekre kell tekintettel lenni.
- Erőszak: Személy, vagy dolog elleni támadó jellegű fizikai ráhatás (például zár feltörése)
- Fenyegetés: Súlyos hátrány kilátásba helyezése, amely alkalmas arra, hogy a megfenyegetettben komoly félelmet keltsen (például erőszak kilátásba helyezése)
- Hivatalos eljárás színlelése: A lakó tévedésbe ejtése, rendőrségi/ tűzoltósági/ katasztrófavédelmi/ egyéb eljárás lehet.
Magánlaksértés bűntette
A szigorúbban büntetendő elkövetési magatartások esetén az alábbi fogalmakat kell tisztázni.
- A lakó akarata ellenére: Az ítélkezési gyakorlat alapján, ha a lakó bezárja a lakását, akkor egyértelműen az akarata, hogy csak a kulccsal rendelkezők juthassanak be. Tehát minden más bemenetel az akaratával ellentétes.
- Megtévesztéssel: A lakó tévedésbe ejtésével, vagy tévedésben tartásával törtnő elkövetés
- Éjjel: A helyi viszonyok alapján alakul, de általában este 10-11 óra utáni időpont
- Fegyveresen: Például lőfegyverrel, vagy robbanószerrel követik el a bűncselekményt
- Felfegyverkezve: Az elkövető ellenállás leküzdése vagy megakadályozása érdekében az élet kioltására alkalmas eszközt tart magánál (ez lehet például kés)
- Csoportosan: Legalább 3 személy részt vesz az elkövetésben
Magánlaksértés szabálysértése
A magánlaksértésnek van egy enyhébb, a büntetőjogi kategóriát el nem érő elkövetési magatartása. A Szabálysértési Törvény az alábbi rendelkezést tartalmazza: „Aki másnak a lakásába, egyéb helyiségébe, vagy ezekhez tartozó bekerített helyre az ott lakónak vagy azzal rendelkezőnek akarata ellenére, vagy megtévesztéssel bemegy, vagy ott bennmarad, úgyszintén aki mást akadályoz abban, hogy a lakásába, egyéb helyiségébe vagy ezekhez tartozó bekerített helyre bemenjen, szabálysértést követ el.” – Látható tehát, hogy ha az elkövetés nem tartalmazza a Btk. által felsorolt speciális feltételeket (mint például éjjeli elkövetés, vagy erőszak/fenyegetés…), akkor szabálysértésről beszélhetünk.