Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. augusztus 11. ( 470 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Törvény/rendelet, jogász/ügyvéd, birtokos/tulajdonos, csak pár kifejezés, amik a köznyelvben egymás szinonimáiként jelennek meg, pedig mást jelentenek. Korábbi cikkünkben már felelevenítettünk néhány jogi szakkifejezést, amit a köznyelvben helytelenül használnak.
Ha érdekel néhány kifejezetten révesen használt kifejezés, ajánlom alábbi cikkünket: https://www.legitimo.hu/jogi-esetek-es-hirek/jogi-szakkifejezesek-amiket-te-is-rosszul-hasznalsz/ Ezen kifejezések közt volt olyan, aminek helytelen használata nagyon súlyos következményekkel járhat, és olyan is, ami egyszerű, apró figyelmetlenségből ered, és nincs jelentősége. Szőrszálhasogatásnak tűnik, de higgyük el, egyik tudomány sem használ szinonimákat. Amit másként hívnak, az mást is jelent. Elég nagy baj lenne, ha egy jogszabályban szakkifejezésnek több jelentése volna, vagy több kifejezés jelölné ugyanazt. Így is nehéz időnként a jogszabályt értelmezni, és a szabály alapján egyértelmű joggyakorlatot kialakítani. Képzeljük el milyen bizonytalanságot okozna, ha a jogszabályban szinonimákat használnánk.
Ezen cikkünkben nem térünk ki ismét a közös megegyezés vs. felmondás problematikájára, két okból. Egyrészt mivel több cikkben tárgyaltuk már, hogy a kettő nem ugyanaz (a kettő keveréke pedig nem létezik). Másrészt fel szeretném hívni az olvasó figyelmét, hogy ez egy fontos különbség, és javaslom egy részletesebb cikkünket a témában: https://www.legitimo.hu/jogi-esetek-es-hirek/teendok-es-vitas-kerdesek-a-munkaviszony-vege/
Nézzük most kicsit könnyedebb hangvételben kifejezetten azokat a szavakat, amiket szinonimaként, egymással behelyettesíthetőként használnak a köznyelvben, pedig nem kéne.
Sokan ezeket egymás helyettesítésére alkalmasnak tartják, pedig jogi szempontból nagyon nem mindegy, hogy melyikről van szó. A jogszabály egy általános gyűjtőfogalom, amely lehet törvény vagy rendelet is. Jogszabály tehát: a törvény, a kormányrendelet, a miniszterelnöki rendelet, a miniszteri rendelet, a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete, az önálló szabályozó szerv vezetőjének rendelete és az önkormányzati rendelet.
A rendelet alacsonyabb rendű, mint a törvény. A törvény tehát mindent visz, nem lehet vele ellentétes tartalom semelyik típusú rendeletben. Egy törvény csak más törvénnyel, és az Alaptörvénnyel nem lehet ellentétes.
Kétféle ember létezik: az egyik számára minden jogász egyben ügyvéd is, a másik pedig megkérdezi, hogy: „te most ügyvéd vagy, vagy jogász?” Nos akkor tisztázzuk. Nem minden jogász ügyvéd, de minden ügyvéd jogász!
A jogász egy gyűjtőfogalom, amin belül vannak ügyvédek, ügyészek, bírák, jogtanácsosok, jegyzők, közjegyzők, végrehajtók stb. Azt nevezzük jogásznak, aki elvégezte a jogi egyetemet, vagyis sikeres államvizsga, diplomavédés (és nyelvvizsga) birtokában jogi diplomát, doktori címet kapott. Ezt követően – szakiránytól és szereptől függően – ügyvédjelöltként (régen ügyvédbojtár), jogi előadóként, bírósági fogalmazóként, ügyészségi fogalmazóként stb. dolgozhatnak. A sikeres jogi szakvizsga után lehet a jogászból ügyvéd. Az ügyvédekről bővebben alábbi cikkünkben írtunk: https://www.legitimo.hu/jogi-esetek-es-hirek/ki-kicsoda-es-mit-csinal-ugyved-jogtanacsos/
A birtokos lehet tulajdonos, de nem feltétlenül az. Hiszen a lakásban lakó bérlő birtokolja az ingatlant, de nem tulajdonos. A birtoklás nem feltétlenül jelent tehát tulajdonlást. A dolog birtokát megszerzi, akinek a dolog tényleges hatalmába jut. Vagyis akár jogalappal, akár anélkül fizikai hatalmunkba vesszük a dolgot, akkor birtokoljuk azt. Egy tulajdonosnak sokkal több joga van (részjogosultsága) van, mint egy egyszerű birtokosnak. Hiszen a tulajdonosnak van a birtoklás joga mellett számos más jogosultsága (ahogy írtam, pl. el is idegenítheti a tulajdonát). Akit bővebben érdekel a téma, ajánlom az alábbi cikket: https://www.legitimo.hu/jogi-esetek-es-hirek/birtokos-vagy-tulajdonos/
A követeléskezelő egy cég, ami megszerzi a jogosultságot egy követelés fölött, és onnantól ő követelheti tőlem. De magától nincs joga letiltani a számlámat, vagy elvinni a kocsimat. A végrehajtó ellenben egy bírósági végrehajtó, aki nem jogosultja a követelésnek. Ő az ítéletek és egyéb végrehajtható okiratok érvényesüléséért felel. Vagyis ő akár állami kényszer útján is érvényesítheti a velem szemben jogerősen megítélt követelést. A követelésnek ugyanakkor nem ő a jogosultja, hanem a jogosult (végrehajtást kérő) kérelmére jár el. Óriási különbség van tehát egy követeléskezelő és egy végrehajtó között.
Az albérlet kifejezés akkor helytálló jogilag, ha a bérlőtől vesszük albérletbe a lakást. Ilyenkor van főbérlő és albérlő, és amiben lakunk az albérlet. Legtöbb esetben azonban a tulajdonostól béreljük a lakást és bérlők vagyunk, nem albérlők.
A jegyző vezeti a polgármesteri hivatalt vagy a közös önkormányzati hivatalt, figyel a hivatal törvényes működésére. Ehhez képest a közjegyző teljesen más tészta. A közjegyző gyakorlatilag egy jogi szolgáltatást nyújtó személy. A közjegyző mindig pártatlan és semleges, és persze semmi köze az önkormányzatokhoz, és nincsenek hatósági feladatait.
A feljelentés egy büntetőeljárást, vagy szabálysértési eljárást megindító bejelentés, de sokan akkor is használják ezt a kifejezést, ha valaki pert indított velük szemben. Pedig egyáltalán nem mindegy, hogy egy bűncselekmény elkövetése miatt valaki feljelentett, vagy pedig egy polgári jogi jogvitám van, és bepereltek.
A kártérítés egy vagyoni kár megtérítését jelenti (pl. elszakadt ruha, összetört autó) míg a sérelemdíj egy nem vagyoni sérelem ellentételezése. Vagyis sérelemdíjról akkor beszélhetünk, ha egy személyiségi jogomat érte sérelem (pl. jóhírnév, egészség, testi épség, magántitok stb.) Példa: ha egy balesetben összetört az autóm, és még jól meg is sérültem, akkor a kocsiban esett kárt, az orvosi költségeimet, a kieső jövedelmemet kártérítésként fogom követelni, míg a hosszú fájdalmas kórházi kezelés miatt engem ért sérelmet sérelemdíjként.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.