A balesetet követően súlyos sérüléseket szenvedett a károsult, műteni is kellett, valamint pszichés és traumatikus hatások érték, amelyre tekintettel kártérítést (sérelemdíjat) követelt a károkozótól – annak felelősségbiztosítójától. Kérdés, hogy eredményesen követelhet-e bíróság előtt bármilyen kártérítést károsultként?
A kérdés azon érvek miatt is érdekes, amelyeket a károkozó hozott fel a konkrét peres eljárásban:
– a motorkerékpár vezetője közrehatott a baleset bekövetkezésében azáltal, hogy gyorsan hajtott;
– értékelni szükséges a károsultnak azt a felróható magatartását, hogy olyan motorkerékpárra ült fel, amelynek nem volt érvényes műszaki vizsgája, a motor vezetőjének pedig vezetői engedélye.
Mind az elsőfokú, mind a másodfokú bíróság kiemelte indokolásában, hogy a károsult hiába egy érvényes vezetői engedéllyel nem rendelkező járművezető mögé ült fel egy olyan motorkerékpárra, amelynek nem volt érvényes műszaki engedélye, ez a felróható magatartása nem állt okozati összefüggésben a károsult sérüléseinek a bekövetkezésével. Tekintettel arra, hogy a motor vezetője nem vétett vezetéstechnikai hibát, a motor műszaki állapotának pedig semmilyen szerepe nem volt a baleset mechanizmusában.
Ez alapján megalapozottan vonható le az a következtetés, hogy a baleset akkor is bekövetkezett volna, ha a motorkerékpár vezetője rendelkezett volna érvényes vezetői engedéllyel, a motorkerékpár pedig érvényes műszaki engedéllyel. A károsult mint utas tekintetében pedig nem értékelendő az a körülmény, hogy a motor vezetője a sebességet túllépte. A balesetben megsérült személyként ugyanis saját jogán érvényesít sérelemdíj iránti követelést, ennek megítélése kapcsán pedig nem értékelhető a károsult terhére a motorkerékpár vezetőjének felróható közrehatása a baleset és az elszenvedett sérüléseinek a bekövetkezésében.
Összefoglalóan, a jövőre nézve biztosan lesznek hatásai hasonló ügyekben a bíróság alábbi megállapításainak:
– a károsult felróható magatartásának minősül, ha érvényes vezetői engedéllyel nem rendelkező sofőr mögé ült fel egy olyan motorra, amelyre forgalmi engedély nem volt,
– ha azonban a motort a megengedett sebesség túllépésével, de vezetéstechnikai hiba nélkül vezették és a balesetet a motorkerékpár műszaki állapota sem befolyásolta, kármegosztásnak nincs helye a sofőr és a károkozó felek (illetve annak kötelező felelősségbiztosítója) között.