Mi a teendő munkabaleset esetén?
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. szeptember 11. ( 71 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Jogi pályám során, munkajogi szakjogászként számtalanszor találkozom olyan esettel, ahol az ügyfél arról tájékoztat, hogy munkaviszonyát a munkáltató közös megegyezéssel felmondta. Első sorban szükséges tisztázni, hogy létezik-e egyáltalán ilyen jogi kifejezés, melyre a válasz egyszerű: nem.
A munkaviszony megszüntetése körében az egyes megszüntetési lehetőségeket szükséges egymástól elhatárolni. Míg a felmondás egy egyoldalú nyilatkozat, addig a közös megegyezés, ahogyan a nevében is rejlik egy kétoldalú megállapodás, mely a másik fél beleegyezése nélkül nem jöhet létre.
A kérdésre adott válasz összetettebb, mint gondolnánk, ugyanis közös megegyezés révén akár egyik napról a másikra megszüntethető a munkaviszony, így nem szükséges a felmondási időre járó távolléti díjat megfizetni a munkavállalónak, melynek felében a munkavállalót a munkavégzés alól a fel kell menteni a Munka Törvénykönyve alapján.
Második szempont a végkielégítés megfizetése alóli mentesülés. A jogszabály munkáltatói felmondás, továbbá a munkáltató jogutód nélküli megszűnése esetén írja elő kötelezően a végkielégítés megfizetését a munkáltató által a munkavállaló részére, legalább 3 év ledolgozott munkaviszony után. A közös megegyezésben is megállapodhat a munkavállaló és a munkáltató a végkielégítés folyósításában, azonban hangsúlyozni szükséges, hogy ez egy lehetőség és nem törvényi kötelezettség.
Harmadik szempont a közös megegyezés megtámadhatóságának nehézsége. Míg a munkáltatói felmondás könnyen megtámadható, amennyiben az abban foglalt indok nem valós, világos és okszerű, addig a közös megegyezés, révén, hogy megállapodásról van szó kizárólag akkor támadható meg sikerrel, ha a munkavállaló bizonyítani tudja, hogy kényszer, fenyegetés vagy tévedésbe ejtés miatt írta alá. Valljuk be a gyakorlatban ez kifejezetten kevés esetben bizonyítható.
Összegezve a fentieket, amennyiben a munkáltató arra készül, hogy megszüntesse a munkaviszonyunkat és elénk tesz egy munkáltatói felmondást és egy közös megegyezést mindig mérlegeljünk, jogosultak lehetünk-e végkielégítésre, illetve a megszüntetéssel egyet értünk-e vagy később szeretnénk-e megtámadni és ennek fényében vegyük át a munkáltatói felmondást vagy írjuk alá a közös megegyezést.
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rögzíti, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató e kötelezettsége alól akkor mentesül,...
Ügyfelünk folyamatosan romló egészségi állapota miatt munkáját már nehezen tudta ellátni, üzemorvosi minősítései időről-időre rosszabbak voltak, munkáltatója mégsem bocsátotta el őt.
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.