Iskolai bántalmazás
Nehéz helyzet a gyermek mellett a szülőnek is, amikor arról szerez tudomást, hogy a gyermeke az iskolában bántalmazásnak van kitéve. Minden gondoskodó szülőnek fontos, hogy a gyermeke biztonságos k...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. október 24. ( 40 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Az idei iskolakezdést egy közbeszéd és média által tárgyalt új jogi szabályozás kísérte. A hírportálok és egyéb fórumok a telefonok betiltásáról írtak a téma kapcsán. Az új szabályok azonban ennél összetettebb, átfogó előírásokat tartalmaznak az iskolai tárgyakra vonatkozóan. Jelen írásban megvizsgáljuk a 245/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) főbb szabályait.
A Rendelet nem vonatkozik minden oktatási intézményre. Természetesen az egyetemek, főiskolák például nem tartoznak a szabályozás alá. A köznevelési intézmények döntő többségére azonban irányadók az új előírások. Így a Rendelet kiterjed a következőkre:
A jogszabály megkülönbözteti a tiltott tárgyakat és a használatában korlátozott tárgyakat. A tiltott tárgyakat a tanulók egyáltalán nem vihetik be az intézmény területére. Ilyenek:
Ilyenek a telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok -, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök.
A korlátozás időben és térben körülhatárolt. Így a következő feltételek esetekre vonatkozik a Rendelet:
Felmerül a kérdés, hogy ki és miként fogja ezeket az előírásokat érvényesíteni, illetve ellenőrizni. A jogszabály konkrét rendelkezéseket tartalmaz. A használatában korlátozott tárgy az intézménybe bevihető, azzal, hogy a tanuló a használatában korlátozott tárgyat a tanítási nap kezdetén, a tanítási órák megkezdése előtt az intézmény házirendjében meghatározottak szerint leadja, majd a házirendben meghatározottak szerint visszakapja. Ezeket a tárgyakat addig a házirendben meghatározott helyen kell tárolni.
A Rendeletben foglaltak betartását a pedagógusok jogosultak ellenőrizni. Ez azt jelenti, hogy – erre utaló jel esetén – elsődlegesen felszólítják a tanulót a tiltott/használatában korlátozott tárgy átadására. Ha a tanuló ezeket a tárgyakat a birtokában tartja a tanítás vagy a kollégiumi foglalkozás időtartama alatt, azt a tanulótól a pedagógus átveszi.
Fontos, hogy az igazgató egészségügyi célból, pedagógus pedig pedagógiai célból engedélyezheti bizonyos tárgyak birtoklását és használatát.
A Rendelet alkalmazásának bírói gyakorlata még nincs. Elképzelhető, hogy nem is lesznek bírósági ügyek belőle. Ugyanakkor számos jelentős kötelezettséget ró a köznevelési intézményekre a jogszabály. Többek között házirend módosítás, elkülönített tárolóhelyek és adott esetben szankciók előírása válhat szükségessé.
Nehéz helyzet a gyermek mellett a szülőnek is, amikor arról szerez tudomást, hogy a gyermeke az iskolában bántalmazásnak van kitéve. Minden gondoskodó szülőnek fontos, hogy a gyermeke biztonságos k...
A tanév kezdete sok szülő számára igen megterhelő anyagilag is. A tanszerek, szükséges felszerelések, táskák, tolltartók beszerzése hatalmas anyagi terhet ró a legtöbb családra. Éppen ezért sok szü...
A jogi egyetem kapcsán rengeteg tévhit és féligazság kering, ezért jelen cikkemmel szeretném eloszlatni ezeket. Ha annyi ezresem lenne, ahányszor első éves koromban azt hallottam „ha a római jogon ...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.