Haláleseti rendelkezés és bankszámla
Közeli szerettünk elveszítése lelkileg és érzelmileg nehéz időszak, de az amúgy sem könnyű heteket, hónapokat tovább nehezítheti, ha a család megélhetését biztosító pénz, megtakarítás az elhunyt ba...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. október 24. ( 28 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Az öröklési szerződés a magyar jogban egy speciális, kétoldalú, halál esetére szóló szerződés, amelyben az egyik fél (örökhagyó) kötelezettséget vállal arra, hogy vagyonát vagy annak egy részét a másik félre (szerződő örökös) hagyja, míg a szerződő fél arra vállal kötelezettséget, hogy az örökhagyó részére valamilyen szolgáltatást nyújt, például gondoskodik róla élete végéig.
Az öröklési szerződés lényegében egy visszterhes megállapodás, hiszen az örökös valamilyen ellenszolgáltatást nyújt az örökhagyónak, ami leggyakrabban életjáradék vagy gondozás. Az ilyen szerződések gyakran idős emberek esetében fordulnak elő, akik gondozásra szorulnak, és ezért cserébe vagyonukat vagy annak egy részét átruházzák gondozójukra.
A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) az öröklési szerződést külön szabályozza, és fontos különbséget tesz más halál esetére szóló rendelkezésektől, mint például a végrendelet. Míg a végrendelet egyoldalú jognyilatkozat, amelyet az örökhagyó bármikor megváltoztathat, addig az öröklési szerződés kétoldalú kötelezettségvállalást tartalmaz, amely csak közös megegyezéssel vagy bírósági úton módosítható vagy szüntethető meg.
Az öröklési szerződés érvényességéhez szigorú alaki követelményeknek kell megfelelni. A szerződést írásba kell foglalni, és szükséges hozzá legalább két tanú jelenléte vagy közjegyzői okiratba foglalás. Az alaki szabályok célja az, hogy biztosítsák a szerződés komolyságát és elkerüljék a későbbi jogvitákat a szerződő örökösök és az egyéb (pl. törvényes) örökösök között.
Amennyiben a szerződő örökös nem teljesíti az örökhagyónak tett vállalásait, például nem gondoskodik róla megfelelően, az örökhagyó bírósághoz fordulhat a szerződés módosítása vagy felbontása érdekében. Az öröklési szerződésben biztosított jogok ugyanakkor az örökhagyó halála után érvényesülnek, így az örökös csak akkor juthat hozzá a vagyonhoz, ha a szerződés feltételeit teljesítette.
Fontos megjegyezni, hogy az öröklési szerződés nem fosztja meg a törvényes örökösöket minden joguktól. A törvényes örökösök kötelesrészre jogosultak, amely a törvényes örökrészük egyharmada a Polgári Törvénykönyv szerint. Ez azt jelenti, hogy az örökhagyó nem rendelkezhet teljesen szabadon a vagyonáról az öröklési szerződés keretében sem, ha vannak kötelesrészi jogosultak.
Közeli szerettünk elveszítése lelkileg és érzelmileg nehéz időszak, de az amúgy sem könnyű heteket, hónapokat tovább nehezítheti, ha a család megélhetését biztosító pénz, megtakarítás az elhunyt ba...
Minden család történetében eljön az az idő, amikor az örökléssel szembesülnek. Ilyenkor sok, sok kérdés merülhet fel az öröklés rendjével, módjával, a hagyatékkal az eljárás menetével összefüggésbe...
A legtöbb esetben egyértelműnek tűnik, hogy a gyermekek örökölnek szüleik halála esetén. Bizonyos esetekben azonban előfordul, hogy az örökös akaratán kívül nem részesül az elhunyt hagyatékából. Je...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.