Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2025. január 14. ( 22 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A kezesség, mint a kötelem biztosítékának egyik klasszikus formája, a Polgári Törvénykönyvben (Ptk.) szabályozott jogintézmény. Bár elsődleges célja, hogy a hitelező számára biztosítékot nyújtson, a kezesség a kezes számára jelentős kockázatokkal és hátrányokkal járhat. E cikkben a kezesség hátrányait vizsgáljuk meg jogi szempontból, figyelembe véve a gyakorlatban előforduló problémákat.
A kezesség egyik legnagyobb hátránya, hogy a kezes a kötelezettség teljesítéséért általában korlátlanul felelős, amennyiben nincs kifejezett megállapodás arról, hogy a felelőssége bizonyos mértékig vagy tárgyakra korlátozott. A kezesnek az adóssal megegyező mértékben kell helytállnia, ami súlyos anyagi következményeket vonhat maga után, különösen, ha a tartozás jelentős.
A kezesség azt jelenti, hogy a kezes olyan tartozásért vállal felelősséget, amelynek teljesítése nem az ő, hanem az adós, kötelezettsége. Ezért a kezes különösen sérülékeny, ha a főkötelezett pénzügyi helyzete romlik, vagy szándékosan elmulasztja kötelezettségei teljesítését.
Amennyiben a kezes helyt állt a hitelező felé, joga van visszakövetelni az általa megfizetett összeget az adóstól. Ez azonban gyakran nehézségekbe ütközik, például, ha az adós fizetésképtelen, külföldre távozott, vagy egyszerűen nem hajlandó teljesíteni. A követelés érvényesítése ilyenkor hosszadalmas és költséges jogi eljárást igényelhet.
A kezesség jelentős anyagi kockázatot jelenthet, mivel a kezes kötelezettségei a saját vagyonát érinthetik. Ha a kezes nem tud eleget tenni a kötelezettségeinek, szintén fizetésképtelenségbe kerülhet, ami további jogi és pénzügyi problémákat eredményezhet, például végrehajtási eljárást vagy akár csődhelyzetet. Különösen kockázatos a készfizető kezesség ugyanis ebben az esetben a hitelező közvetlenül a kezeshez fordulhat anélkül, hogy előbb a főkötelezettől próbálná behajtani a tartozást. Ez gyakran a kezes anyagi helyzetének súlyos megterheléséhez vezethet.
A kezességvállalás során a kezes gyakran nem ismeri teljes mértékben az adós anyagi helyzetét, így előfordulhat, hogy egy későbbi fizetésképtelenség teljesen váratlanul éri. A kezes tehát olyan kockázatot vállal, amelynek valódi mértéke előzetesen nehezen mérhető fel.
A kezesség egy hosszú távú kötelezettségvállalás lehet, amely akár évekig is fennállhat. Ez idő alatt a kezes anyagi helyzete megváltozhat, például elveszítheti munkáját vagy más tartozások merülhetnek fel, amelyek tovább növelik az anyagi kockázatot.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.