Sikkasztás, csalás vagy kártérítés?
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2025. január 16. ( 20 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A házasság jogi szabályozása kapcsán számos olyan kérdéskör merül fel, ami izgalmas vitatéma lehet. Magyarország Alaptörvénye kiemelt helyet szentel a házassági intézményének, ugyanis annak alapjait az alapvetések között tárgyalja.
Az Alaptörvény definíciója szerint a házasság egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség. A jogalkotó ezen túlmenően bizonyos kritériumokat támaszt a házasság létrejöttére, érvényességére vonatkozóan. Most ezeket a szabályokat fogjuk megvizsgálni, azaz górcső alá vesszük a házasság esetleges akadályait.
Első olvasatra ugyan furcsának tűnhet, de fontos különbséget tenni nem létező és érvénytelen házasság között.
Nem létezőnek akkor kell tekinteni egy házasságot, ha az nem jön létre. A Ptk. rendelkezései alapján házasság akkor jön létre, ha az együttesen jelen lévő férfi és nő az anyakönyvvezető előtt személyesen kijelenti, hogy egymással házasságot köt. Amennyiben ezek közül bármely feltétel nem valósul meg, akkor a házasság nem létező és ahhoz joghatás nem fűződik. Kétség esetén a házasság nem létezését perben lehetséges megállapítani.
Amennyiben a Ptk.-ban foglalt érvénytelenségi okok fennállnak, akkor lehet érvénytelennek tekinteni a házasságot. Fontos, hogy az érvénytelenség tényét kizárólag polgári peres eljárás útján lehet megállapítani.
Érvénytelen a kiskorú házassága, ha azt a gyámhatóság előzetes engedélye nélkül kötötte. A gyámhatóság a tizenhatodik életévét betöltött korlátozottan cselekvőképes kiskorúnak a házasságkötésre jogszabályban meghatározott esetben engedélyt adhat. Főszabály tehát a nagykorúság, de kivételes esetben már 16 éves kortól lehet házasodni. Ilyen esetekben pedig a házasságkötéssel nagykorúságot szerez a fél.
Érvénytelen annak a házassága, aki a házasság megkötésekor cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alatt állt. A gondnokság alá helyezésről itt írtunk részletesen.
Érvénytelen annak a házassága, aki a házasság megkötésekor cselekvőképtelen állapotban volt. Például tudatmódosító szer befolyása alatt állt valamelyik fél.
Érvénytelennek számít a házasság bizonyos rokoni és hozzátartozói kapcsolatokra tekintettel. Ezek a következők.
Érvénytelen a házasság, ha a házasulók valamelyikének korábbi házassága fennáll. A hazai szabályozás a monogámia elvét követi.
Szemben a nem létező házassággal, az érvénytelen házassághoz bizonyos joghatások fűződnek, függetlenül az érvénytelenség tényétől. Ilyenek a következők.
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
Sajnos számos ügyfelünk küzd azzal a problémával, hogy tartozásaik mértéke meghaladják gazdasági teljesítőképeségük határait. Az ilyen esetekben, amikor az adós nem tuja adósságát megfizetni, a jog...
Ügyfeleink sokszor kapják eljáró jogászainktól azt a tanácsot, hogy a felek között otthon barkácsolt okiratokat mindenképp lássák el két tanúval. Sok ügyfélben ez értetlenséget vált ki, mivel habár...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 5 munkanapon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.