Mi a teendő munkabaleset esetén?
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. szeptember 14. ( 434 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
„Főnök, jövőhéten nem fogok tudni bejönni dolgozni, mert beteg leszek!” Meglehetősen kellemetlen helyzet tud kialakulni akkor, amikor a munkáltatóban felébred a gyanú, miszerint táppénzen lévő munkavállalója valójában nem is beteg. Persze könnyebb a helyzet megítélése akkor, amikor a munkavállaló nem is tud orvosi igazolást felmutatni arról, hogy keresőképtelen. De mit tehet a munkáltató, hogyha a munkavállaló ugyan bemutatja a keresőképtelen állapotát alátámasztó orvosi igazolást, mégis vannak arra utaló jelek, hogy valójában betegségről szó sincs?
A közösségi média terjedésének is köszönhető, hogy napjainkban a munkáltatók, főnökeink jóval több információval rendelkezhetnek magánéletünkkel kapcsolatosan, mint korábban. Valószínűleg egyetlen munkáltató sem nézi jószemmel, hogyha a munkavállaló betegszabadsága vagy táppénzes időszaka alatt fesztiválokra jár, strandol, vagy éppen egy kéthetes hajóúton vesz részt, az erről szóló fényképeket pedig közzé is teszi a közösségi médiában. Az ilyen és ehhez hasonló árulkodó jelek felvethetik annak a gyanúját, hogy a munkavállaló valójában nem beteg, keresőképes, ám valamilyen megfontolásból mégsem szabadságot vett igénybe az említett tevékenységek végzésének időtartamára. A gyanú igazolására vagy éppen eloszlatására van eszköz a munkáltatók kezében: kérhetik ugyanis a keresőképtelenség felülvizsgálatát. Laikusként ugyanis maga a munkáltató nem bírálhatja felül a szakmai- és büntetőjogi felelőssége tudatában eljáró, orvosi igazolást kiállító orvost. Amennyiben tehát a munkavállaló megfelelő igazolást tud felmutatni arról, hogy keresőképtelen, ezt a munkáltató köteles tényként elfogadni. A munkáltató lehetősége arra korlátozódik, hogy a megfelelő szakmai szervtől kérje a keresőképtelen állapot felülvizsgálatát.
Fontos megemlíteni, hogy a keresőképtelen állapot felülvizsgálatának kezdeményezésére addig van lehetősége a munkáltatónak, amíg a munkavállaló betegszabadságon vagy táppénzen van. Visszamenőlegesen, tehát a munkába történő visszatérés után a felülvizsgálat már nem kezdeményezhető.
A felülvizsgálatot a keresőképtelenséget igazoló orvos szerinti területileg illetékes megyei kormányhivatal folytatja le, így a munkáltatónak a felülvizsgálat iránti kérelmét is a kormányhivatalhoz kell benyújtania. Az eljárásnak díja is van, ami 15.800,- forint munkavállalóként. A kérelemben a munkavállaló nevét, születési helyét, idejét, lakcímét, anyja nevét, társadalombiztosítási azonosító jelét és a keresőképtelenség kezdetét kell feltüntetni. A kérelemnek tartalmaznia kell a munkáltató nevét, címét, adószámát, az aláírási jogkörrel rendelkező személy nevét, valamint telefonos és postai elérhetőségét is.
A kormányhivatal a keresőképtelenség és a keresőképesség elbírálását szakértő főorvos, valamint felülvéleményező főorvos útján ellenőrzi. A szakértő főorvos az ellenőrzés keretében jogosult a beteg vizsgálatára, a kezelőorvos jelenlétében akár a beteg tartózkodási helyén is. A szakértő főorvos természetesen jogosult betekinteni a betegdokumentációba, de amennyiben az szükséges, a beteget akár szakorvosi vizsgálatra is utalhatja. Ezen túlmenően a szakértő főorvos jogosult a keresőképtelenség, illetve a keresőképesség tényét megállapítani, amennyiben pedig megállapítása alapján a beteg keresőképes, úgy javaslatot tehet a táppénzfolyósítás megszüntetésére a táppénzfolyósító szerv felé. Mindezen tevékenységét a betegdokumentációban rögzíti, a munkáltatóval pedig írásban közli a felülvizsgálat eredményét. Döntéséről a munkavállalót is írásban értesíti a szakértő főorvos.
Felmerülhet kérdésként, hogy mi annak a következménye, ha a munkavállaló a szakértő főorvos által előírt vizsgálatoknak nem veti alá magát? Fontos kiemelni, hogy ebben az esetben a szakértő főorvos kezdeményezi a táppénzfolyósítás megszüntetését a táppénzfolyósító szervnél. Ugyanez a helyzet akkor, hogyha az eljárás során azt észlelik, hogy a keresőképtelen személy gyógyulását tudatosan saját maga késlelteti. Érdemes tehát együttműködni a felülvizsgálatot végző főorvossal, mivel ellenkező esetben a táppénz folyósításának megszüntetésére fog sor kerülni.
Természetesen a jogszabály biztosítja a jogorvoslat lehetőségét a felülvizsgálatot végző szakértő főorvos döntésével szemben. A munkáltatónak és a munkavállalónak is 8 nap áll rendelkezésére a döntés közlésétől számítva arra, hogy a döntéssel szemben a kormányhivatalnál orvosi felülvizsgálatot kezdeményezzen. Ez 8 naptári napot jelent, ami igen szűkös határidő. A döntés felülvizsgálata során természetesen nem járhat el ugyanazon kormányhivatal, amely kormányhivatal szakértő főorvosának döntése a felülvizsgálat tárgyát képezi. A felülvizsgálat iránti kérelem áttételéről a kormányhivatal gondoskodik. Az ügy ezek után egy főorvosi bizottság (FOB) elé kerül, aki a döntését a rendelkezésére álló orvosi dokumentáció alapján hozza. Szükség esetén a FOB a beteget vizsgálatra berendelheti, a fekvőbeteget az ápolás helyén megvizsgálhatja.
A munkáltatóknak tehát van lehetőségük arra, hogy kezdeményezzék a keresőképtelenség felülvizsgálatát, amennyiben kételkednek abban, hogy a munkavállaló valóban beteg-e. Érdemes azonban megfontolni, hogy munkáltatóként megindítjuk-e az eljárást, hiszen a hatékony munkavégzéshez szükséges bizalmat ez bizonyosan nem fogja építeni köztünk és a munkavállalók között.
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rögzíti, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató e kötelezettsége alól akkor mentesül,...
Ügyfelünk folyamatosan romló egészségi állapota miatt munkáját már nehezen tudta ellátni, üzemorvosi minősítései időről-időre rosszabbak voltak, munkáltatója mégsem bocsátotta el őt.
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.