Mik minősülnek a közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek?
A közbiztonságra különösen veszélyes eszközök definícióját a 175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet határozza meg. A jogszabály nem határoz meg általános jellegű definíciót, hanem felsorolásszerűen tartalmazza az ilyen eszközöket.
A közbiztonságra különösen veszélyes eszköz:
- az olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja
- a jellegzetesen ütés céljára használható és az ütés erejét, hatását növelő eszköz (különösen: ólmosbot, boxer)
- a lánccal vagy egyéb hajlékony anyaggal összekapcsolt botok, nehezékek
- 20 gramm töltőanyag tömeget meghaladó gázspray
- lőfegyverutánzat
- elektromos sokkoló
- álkulcsok
A közbiztonságra különösen veszélyes eszközökre vonatkozó tilalom
A rendelet kimondja, miszerint tilos a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt közterületen, nyilvános helyen és közforgalmú közlekedési eszközön birtokolni. Tehát sem utcán, sem az autónkban ülve, sem pedig egy közforgalom számára nyitvaálló magánterületen (például parkban) nem birtokolhatunk ilyen eszközöket. Felmerül a kérdés, hogy otthon tarthatunk-e veszélyes eszközöket. Alapvetően a rendelet nem tiltja, ezért elméleti szinten lehet. Azonban az eszközök túlnyomó részére forgalmazási tilalom is érvényben van, ennek eredményeképpen pedig nem lehet hozzájutni legálisan. Ugyanakkor a jogszabályszöveg értelmezéséből kiindulva, ha valaki rendel például egy boxert és nem lép ki a közterületre a beszerzéskor, akkor nem sérti a rendeletet.
Kivételek a tilalom alól
A jogszabály meghatároz kivételeket a főszabályt jelentő tilalom alól. Így nem vonatkozik a tiltás
- a rendvédelmi szervekre, egyéb fegyveres testületekre
- munkavégzéshez, sporthoz és vadászathoz, illetve a szokásos életvitel körében használt eszközökre
- filmekhez, színházi darabokhoz szükséges kellékekre
- legfeljebb 20 gramm töltőanyag tömegű gázsprayre
Természetesen a kivételszabályok alapján el lehet vinni piknikezni egy 8 centiméternél nagyobb pengehosszúságú kenyérvágó kést és a rendőrség is birtokolhat veszélyes eszközöket.
Szankciók
Mi történik, ha megszegik ezeket a szabályokat és a közbiztonságra különösen veszélyes eszközöket birtokolnak közterületen? A Szabálysértési Törvény 198. § (1) bekezdése értelmében, aki a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök birtoklására, szállítására, forgalmazására vonatkozó szabályokat megszegi, szabálysértést követ el. Ez a rendőrségi gyakorlatban tipikus esetben pénzbírság kiszabását jelenti.
Jogos védelem és a veszélyes eszközök
Érdekes kérdés, hogy ha valaki – adott esetben szabálytalanul – tart magánál ilyen eszközöket, akkor egy önvédelmi (jogos védelmi) szituációban használhatja-e azokat. A válasz igen, ugyanis a két szabályozást el kell különíteni egymástól. Amennyiben a jogos védelem Büntető Törvénykönyvben előírt feltételei fennállnak, azaz a támadás elhárításához feltétlenül szükséges a védekező személy által akár illegálisan birtokolt eszköz, akkor azt használhatja. Ezért büntetőjogilag nem lesz felelősségre vonható. Ugyanakkor ettől függetlenül a fent ismertetett szabálysértést elköveti.