Ön itt áll:

A mozgásában korlátozott személyt megillető közlekedési jogok

A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. szeptember 9. ( 24 napja)

Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.

A KRESZ a mozgáskorlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkező személyekre, valamint az őket szállító járművezetőkre különleges szabályokat állapít meg, amelyeket átláthatóan összeszedtünk cikkünkben.

Az egyik legfontosabb előfeltétel a jogok érvényesítésének, hogy a parkolási igazolvány jól láthatóan kerüljön elhelyezésre a szélvédő mögött. Használatkor az igazolványt a mozgásában korlátozott személyt szállító jármű szélvédője mögött úgy kell elhelyezni, hogy előlapja a hatályosság és a jogosultság ellenőrzése céljából látható legyen. Az igazolványt az ellenőrzésre jogosult személy felszólítására ellenőrzés céljából át kell adni.

Várakozási szabályok

A mozgáskorlátozott személy – illetve az őt szállító jármű vezetője – járművével olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást „Várakozni tilos” jelzőtábla tiltja. Korlátozott várakozási övezetben és várakozási övezetben a mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító jármű vezetője a járművével a jegykiadó automatával ellátott várakozóhelyen, annak működtetése nélkül is várakozhat. A kijelölt rakodóhelyre vonatkozó megállási- és várakozási korlátozások, illetve jelzőtáblák azonban e járművekre is irányadók. Megjegyezzük továbbá, hogy a „Megállni tilos” jelzőtábla tilalmát a mozgásukban korlátozott személyek sem hagyhatják figyelmen kívül!

A járdán parkolás főszabály alóli kivétellel segíti a mozgásában korlátozott személy közlekedését, ugyanis járművével akkor is megállhat a járdán, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg. Ebben az esetben is teljesülnie kell azonban a járdán történő megállás egyéb feltételeinek: a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el, a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter kell hogy szabadon maradjon, valamint a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladhatja meg.

Behajtás gyalogos övezetbe

Főszabály szerint a jármű közlekedése a gyalogos övezetben tilos. Ez alól kivétel a mozgásában korlátozott személyt szállító gépjármű, a „Gyalogos övezetbe” és a „Gyalogos és kerékpáros övezetbe” ugyanis – az ilyen övezetekbe fizikailag nem megakadályozott a gépjárművel történő behajtás – behajthat és várakozhat.

Lakó-pihenő övezetbe szintén behajthat a mozgáskorlátozott személy által vezetett vagy az őt szállító jármű és annak vezetője. Fontos, hogy a lakó-pihenő övezetben járművel legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni, a vezetőnek pedig fokozottan ügyelnie kell a gyalogosok – különösen a gyermekek – és a kerékpárosok biztonságára.

Behajtani tilos tábla alóli kivételek

A „Mindkét irányból behajtani tilos”, „Gépjárművel, mezőgazdasági vontatóval és lassú járművel behajtani tilos”, „Motorkerékpárral behajtani tilos”, „Járműszerelvénnyel behajtani tilos”, illetve a „Segédmotoros kerékpárral behajtani tilos” jelzőtábláknál a mozgáskorlátozott személy a tilalom ellenére behajthat, amennyiben úti célja a jelzőtáblával megjelölt úton van, vagy csak ezen az úton közelíthető meg. A járművel ilyen esetben is legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni.

Kapcsolódó jogi hírek

Kérdése vagy jogi problémája van?

Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.

Kérdésem van
Meglévő ügyfél?
Lépjen be az ügyféltérbe

Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.