Mi a teendő munkabaleset esetén?
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. január 26. ( 300 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Korábban részletesen vizsgáltuk a munkavállalók kártérítési felelősségét, az írás az alábbi linken tekinthető meg: Sokszor előfordulhat azonban, hogy munkavállalókat éri kár a munkahelyükön. Vessünk ezért egy pillantást a másik oldalra, a munkáltató kártérítési felelősségére.
https://www.legitimo.hu/jogi-esetek-es-hirek/munkavallalo-karteritesi-felelossege/
A munkavállaló kárfelelőssége szubjektív, felróhatósági alapú. Ezzel szemben a munkáltató jóval szigorúbb, objektivizált felelősséggel tartozik. Ennek a logikai indoka, hogy elsődlegesen a munkáltató érdekében működik alapvetően a munkaviszony és a munkáltató szervezi meg a munkavégzés kereteit. A munkavállaló pedig fokozott védelmet élvez.
A Munka Törvénykönyve a következő rendelkezéseket tartalmazza:
A munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy
A vonatkozó kommentárirodalom alapján az alábbi pozitív feltételek szükségesek a munkáltató kárfelelősségének megállapításához.
A munkaviszony fennállása viszonylag egyszerűen bizonyítható, a kár bekövetkeztének a munkaviszonnyal való összefüggése azonban már bonyolultabb kérdés lehet. Természetesen munkaviszonnyal összefüggésben következik be a kár, ha a munkavállalót a munkakörébe tartozó feladatok elvégzése során éri. Ide tartozik ugyanakkor többek között a munkavégzés előkészítésével és befejezésével összefüggő munkálatokhoz kapcsolódó kár, vagy az átöltözés, tisztálkodás, illetve a munkáltató által biztosított szolgáltatások, büfé, étkező vagy akár az üzemorvos igénybevétele során bekövetkező kár.
Ezeket a feltételeket a munkavállaló, mint károsult köteles bizonyítani.
Van ugyanakkor egy negatív feltétel is, ami a munkáltató bizonyítási terhére esik. Ez pedig a kimentés, hiszen csak akkor van kártérítési kötelezettsége a munkáltatónak, ha nem tudja kimenteni magát. Látható, hogy a munkáltató mentesül, amennyiben a fenti a) vagy b) pontban vázolt esetkör valamelyike fennáll.
A munkáltató főszabályként munkavállaló teljes kárát köteles megtéríteni. Nem kell megtéríteni ugyanakkor azt a kárt, amellyel kapcsolatban bizonyítja, hogy bekövetkezése a károkozás idején nem volt előre látható. Az előreláthatósági klauzula szűk körben korlátozza a kárfelelősséget. Akkor nem látható előre a károsodás/egészségsérelem, ha például a munkavállalónak valamilyen rendellenes szervezeti működési zavara áll fenn, ami közrehat a károsodásban.
Nem kell megtéríteni továbbá a kárnak azt a részét, amelyet a munkavállaló vétkes magatartása okozott, vagy amely abból származott, hogy a munkavállaló kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget. A szakirodalom szerint ilyenkor a kármegosztás arányát a munkavállaló vétkes közrehatása, ennek kisebb vagy nagyobb súlya alapján kell meghatározni. Emellett fel kell tárni, hogy a munkáltató vétkes magatartása mennyiben járult hozzá a kár bekövetkezéséhez.
A bíróság a munkáltatót rendkívüli méltánylást érdemlő körülmények alapján a kártérítés alól részben mentesítheti. Ennek során különösen a felek vagyoni helyzetét, a jogsértés súlyát, a kártérítés teljesítésének következményeit értékeli. Ez tipikusan kisvállalkozások esetén szokott felmerülni, amikor aránytalan terhet jelentene a teljes kártérítés.
A kártérítés módját és mértékét későbbi cikkünkben vizsgáljuk.
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rögzíti, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató e kötelezettsége alól akkor mentesül,...
Ügyfelünk folyamatosan romló egészségi állapota miatt munkáját már nehezen tudta ellátni, üzemorvosi minősítései időről-időre rosszabbak voltak, munkáltatója mégsem bocsátotta el őt.
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.