Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. október 20. ( 401 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A különböző fogyasztóvédelmi fórumok között az egyik leggyakoribb igényérvényesítési lehetőség a békéltető testületek eljárása. Fogyasztók jelentős számban igénybe veszik a békéltetést. Ez ugyanis ingyenes, gyors és kötetlenebb egy bírósági eljárásnál. Amennyiben egy pénzügyi intézménnyel – például bankkal, vagy biztosítóval – kerülünk jogvitás helyzetbe fogyasztóként, akkor fordulhatunk a Pénzügyi Békéltető Testülethez. Ez a szervezet a békéltető testületeknek egy speciális formája, ami kizárólag pénzügyi fogyasztói jogvitákkal foglalkozik.
A Testület szabályozását a 2013. évi CXXXIX. törvény (Mnbtv.) rendezi. Eszerint a Pénzügyi Békéltető Testület az MNB által működtetett szakmailag független testület, amely a Pénzügyi Békéltető Testület elnökéből és a békéltető testületi tagokból áll. Tehát a Magyar Nemzeti Bank a pénzpiaci rendszer általános felügyeleti hatóságaként működteti a független pénzügyi fogyasztóvédelmi szervet. A Testület tagjai nem utasíthatók, munkájukat önállóan és függetlenül végzik. A tagok jogi, vagy közgazdasági képesítéssel rendelkeznek és folyamatos képzések résztvevői. Ezeken túl a törvény számos szigorú követelményt támaszt a döntéshozókra vonatkozóan.
A Pénzügyi Békéltető Testület eljárása megindításának feltétele, hogy a fogyasztó a pénzügyi intézménnyel a kérelem benyújtását megelőzően közvetlenül megkísérelte a vitás ügy rendezését vagy e szervezetnél eredménytelenül méltányossági kérelemmel élt. Tehát ha vitás ügyünk van példának okáért egy bankkal, akkor először panaszt kell tennünk, megvárni a panaszválaszt – illetőleg annak a jogszabályi határidőn belüli elmaradását – és utána fordulhatunk a Békéltetőhöz.
Az eljárás fogyasztói kérelemre indul. A kérelmet írásban kell benyújtani a Testület részére, az erre rendszeresített formanyomtatványon. Erről bővebben az alábbi weboldalon lehetséges tájékozódni. https://www.mnb.hu/bekeltetes/hogyan-kezdemenyezheti-az-eljarast. A kérelemnek fontos tartalmi elemei vannak, amikre figyelni érdemes, ugyanis azok hiányában először hiánypótlásra hívja fel a Testület a kérelmezőt, a hiányok sikertelen pótlása esetén pedig megszüntetik az eljárást. A tartalmi elemek tekintetében a formanyomtatvány és a hozzá tartozó segédlet útmutatásul szolgál. Az eljárásban természetesen van lehetőség jogi képviselőt megbízni.
A békéltetői eljárásban a Testület először a kérelem befogadhatóságát vizsgálja, majd az eljárás megindulásától számított hetvenöt napon belüli meghallgatási időpontot tűz ki a felek számára. Az eljárás alapvetően 90 napig tart, ami indokolt esetben 30 nappal meghosszabbítható.
Mindenekelőtt az eljárás során a Testület egyezséget kísérel meg létrehozni a felek között. Ez ugyanis az elsődleges célja a békéltetésnek. Ha az egyezség megfelel a jogszabályoknak, a Testület azt határozattal jóváhagyja, ellenkező esetben, illetve egyezség hiányában az eljárást folytatja.
Eljárás megszüntetése
A Testület megszünteti az eljárást, ha
A Pénzügy Békéltető Testület nem bíróság, ezért a pénzügyi intézményekre meghatározott feltételek között hozhat kötelező erejű döntést. Erre két esetben van mód.
A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy a pénzügyi intézmények többsége nem tesz alávetési nyilatkozatot, ezért vagy egyezség születik az ügyben, vagy békéltetői ajánlás. Kötelezést tartalmazó határozatnak gyakorlatban az egymillió forintos ügyértékig van realitása általában.
A Testület ajánlást tesz, ha a kérelem megalapozott, azonban pénzügyi intézmény az eljárás kezdetekor úgy nyilatkozott, hogy a tanács döntését kötelezésként nem ismeri el, illetve, ha a tanács döntésének elismeréséről egyáltalán nem nyilatkozott. Az ajánlás nem végrehajtható, nem kötelező jogilag. Ugyanakkor be nem tartása esetén a Pénzügyi Békéltető Testület nyilvánosságra hozhatja a pénzügyi intézmény nevének feltüntetése mellett.
A Pénzügyi Békéltető Testület kötelezést tartalmazó döntésével szemben végső soron bírósághoz fordulhat a pénzügyi intézmény. Fontos, hogy a fogyasztó bíróság előtt bármikor érvényesítheti a jogait, ezt nem érinti a Testület egyik döntése sem.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.