Sikkasztás, csalás vagy kártérítés?
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. október 18. ( 34 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A rokontartás a polgári jog fontos területét képezi, amely a családtagok közötti támogatási kötelezettségeket szabályozza. A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) külön fejezetben foglalkozik ezzel a kérdéssel, mivel a családtagok közötti segítségnyújtás, anyagi támogatás elve a családi kapcsolatok egyik alapvető erkölcsi és jogi követelménye.
A rokontartás a polgári jog fontos területét képezi, amely a családtagok közötti támogatási kötelezettségeket szabályozza. A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) külön fejezetben foglalkozik ezzel a kérdéssel, mivel a családtagok közötti segítségnyújtás, anyagi támogatás elve a családi kapcsolatok egyik alapvető erkölcsi és jogi követelménye.
A rokontartás lényege, hogy a rokonok között fennáll egy tartási kötelezettség, amely alapvetően az eltartásra szoruló családtag megélhetésének biztosítására irányul. Ez a kötelezettség a közeli rokonok között érvényesül leginkább, de bizonyos esetekben távolabbi rokonokra is kiterjedhet.
A Polgári Törvénykönyv 4:194. §-a szerint a rokontartásra vonatkozó szabályok célja az, hogy a rászoruló családtagok megfelelő anyagi támogatásban részesüljenek a családon belül, még mielőtt állami segítség igénybevételére kerülne sor.
Egymással szemben a törvényes öröklésre jogosult hozzátartozók között állhat fenn tartási kötelezettség, mely jogszabály rendelkezése alapján kiegészülhet testvér-, illetve mostoha gyermek-, mostoha szülő- tartással egyaránt. Ez elsősorban a szülők és gyermekek közötti viszonyra vonatkozik, de egyéb esetekben más rokonok között is megállapítható.
A Ptk. 4:196. § (1) bekezdése szerint „A tartási kötelezettség – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – az egyenesági rokonokat terheli egymással szemben.” Az egymás után öröklésre jogosult hozzátartozók körében a törvény prioritásokat állít fel a tartási kötelezettség sorrendje szerint:
(2) Tartási kötelezettsége áll fenn elsősorban a szülőnek a gyermekével és a nagykorú gyermeknek a rászoruló szülőjével szemben.
(3) Ha a tartásra jogosult gyermeknek tartásra kötelezhető szülője nincs, eltartása távolabbi felmenőire hárul.
(4) Ha a tartásra jogosultnak nincs gyermeke, távolabbi leszármazói kötelesek őt eltartani.
(5) A tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb álló rokon tartási kötelezettsége a távolabbi rokonét megelőzi.
Ez a hierarchia azért fontos, mert a bíróság a tartási igény elbírálásakor elsősorban az elsődlegesen kötelezettektől várja a támogatás megfizetését, csak akkor vonja be a távolabbi rokonokat, ha az elsődleges kötelezettek nem képesek eleget tenni kötelezettségüknek.
A rokontartási kötelezettség fennállásának alapvető feltétele, hogy a támogatásra szoruló rokon rászoruló helyzetben legyen, azaz képtelen legyen önmagát eltartani. Ennek megítélésekor a bíróság figyelembe veszi a rászoruló életkorát, egészségi állapotát, munkaképességét és anyagi helyzetét. Továbbá a tartásra való rászorultságot a bíróság egyedi esetben, az összes körülmény figyelembevételével mérlegeli.
A rokontartás kötelezettsége nemcsak az eltartási képesség, hanem a kötelezett anyagi helyzetének figyelembevételével is megállapítható. A bíróság vizsgálja, hogy a kötelezett milyen mértékben képes a tartás biztosítására anélkül, hogy saját megélhetése veszélybe kerülne. Így tehát, ha a kötelezett is csak korlátozott anyagi lehetőségekkel rendelkezik, a bíróság nem kötelezheti őt a túlzott terhek viselésére.
A rokontartás teljesíthető pénzbeli tartásdíj formájában, vagy természetben, például az eltartásra szoruló rokon lakhatásának, élelmezésének vagy más szükségleteinek biztosításával. A bíróság az eset körülményei alapján dönt arról, hogy a tartás milyen formában történjen. Gyakran fordul elő, hogy a bíróság pénzbeli tartásdíjat állapít meg, különösen akkor, ha a felek nem élnek egy háztartásban, és a természetbeni tartás nem megoldható.
Amennyiben a kötelezett nem tesz eleget a rokontartási kötelezettségének, a rászoruló vagy törvényes képviselője bírósági úton kérheti a tartás megállapítását. A bíróság ebben az esetben kötelezheti a rokont a tartás megfizetésére, és elrendelheti a tartásdíj végrehajtását is.
A tartási kötelezettség megszűnik, ha a rászoruló személy helyzete megváltozik, például saját megélhetését biztosítani tudja, vagy a kötelezett anyagi helyzete ellehetetlenül. A bíróság mérlegelheti a tartási kötelezettség megszüntetését vagy módosítását is, ha a felek körülményei jelentősen megváltoznak.
Gyakorta fennálló probléma, hogy az emberek nem tudják eldönteni egy adott jogvita kapcsán, hogy milyen irányban induljanak el az igényérvényesítés kapcsán és itt most nem feltétlenül arra kell gon...
Sajnos számos ügyfelünk küzd azzal a problémával, hogy tartozásaik mértéke meghaladják gazdasági teljesítőképeségük határait. Az ilyen esetekben, amikor az adós nem tuja adósságát megfizetni, a jog...
Ügyfeleink sokszor kapják eljáró jogászainktól azt a tanácsot, hogy a felek között otthon barkácsolt okiratokat mindenképp lássák el két tanúval. Sok ügyfélben ez értetlenséget vált ki, mivel habár...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.