A várakozás megkezdéseskor – amikor leparkoltuk a gépjárművet – a gépjármű üzembentartóját terheli a parkolási díj megfizetése, annak elmulasztása esetén pedig a pótdíj viselése. A kimentési lehetőségek korlátozottak, ellenben pl. a szabálytalan várakozás sok esetével (mozgáskorlátozott helyen vagy járdán parkolás), ahol ún. szubjektív felelősség áll fenn, és a járművet éppen vezető személlyel szemben lépnek fel. A parkolási pótdíjazásnál pedig magát a gépjárművet büntetik, nem számít a járművezető személye.
A büntetést az fogja kiszabni, aki az adott területen a várakozási (parkolási) közszolgáltatást ellátja – leggyakrabban a közterület-felügyelet munkatársával, parkolóőrrel találkozhatunk ahogy éppen intézkedik.
Ismétlődő pótdíj kiszabás?
Ugyanazon a várakozási területen egy naptári napon belül pótdíj csak egyszer szabható ki. Például, ha 8:00–17:00 között kell minden nap parkolójegyet váltani, és pótdíjat szabnak ki 16:55-kor, másnap reggel 8:05-kor is kaphat jogszerűen ismételt pótdíjat a gépjármű. Nem jellemző, de a jogszabály értelmezése alapján elképzelhető eset ez is.
Rábukkanhatunk olyan gépjárművekre is – sokszor roncsautók –, amelyeknek szélvédőjét már tömegével nyomják a színes büntető csomagok. A közúti közlekedésről szóló törvény nem ír elő felső limitet, hogy egy gépjárműre maximum hány bírság szabható ki, vagy hogy bizonyos számú büntetés elérését követően növekszik a bírság összege. A helyi önkormányzat ugyanakkor a várakozási közszolgáltatási tevékenysége keretében jogszabályban részletszabályokat alkothat és ezzel plusz költségeket szedhet be saját hatáskörben, pl. ügyviteli költség.
Elévülés
A várakozási díj és a pótdíjfizetési kötelezettség egy év alatt elévül. Ha a várakozási díjat és a pótdíjat nem fizették meg, a parkolást üzemeltető jogi személy – a helyi önkormányzat – 60 napos határidőn belül a jármű üzembentartója részére kötelezően megküldi a díj- és pótdíjfizetési felszólítást. A fizetési kötelezettség nem teljesítése esetén a követelés bírósági úton érvényesíthető.
Végezetül két fontos dolgot érintenünk kell még. Az egyik, hogy a most hatályos jogszabály értelmében a fizetési felszólítás az elévülési időt nem szakítja félbe. Az ügy jogi útra terelését annak sikertelensége esetén ugyanúgy meg kell kezdenie az önkormányzatnak az elévülési időn belül. Érdemes tehát üzembentartóként figyelemmel lenni a dátumokra.
A másik gyakori tévhit pedig, hogy bármilyen végszükség, vészhelyzet bekövetkezése nem mentesít a várakozási díj, majd a kiszabott pótdíj megfizetése alól.