Az előkészítő ülés a vádemelés után a tárgyalás előkészítése érdekében tartott nyilvános ülés, amelyen a vádlott és a védő a tárgyalást megelőzően kifejtheti a váddal kapcsolatos álláspontját és közreműködhet a büntetőeljárás további menetének alakításában.
Az előkészítő ülésen az ügyész és a vádlott jelenléte kötelező. Ha a vádlottnak van védője, abban az esetben az előkészítő ülés a védő távollétében nem tartható meg.
Ha az előkészítő ülés megtartásának nincs akadálya, az előkészítő ülés megkezdése után a bíróság felhívására az ügyész ismerteti a vád lényegét, megjelöli a vádat alátámasztó bizonyítási eszközeit és indítványt tehet a büntetés vagy intézkedés mértékére, illetve tartamára is arra az esetre, ha a terhelt az előkészítő ülésen a bűncselekmény elkövetését beismeri.
Az előkészítő ülésen tehát meghatározásra kerül, hogy a büntető eljárás milyen módon fog esetlegesen folytatódni. Ugyanis lehetőség van arra, hogy a vádlott a bűnösségét beismerje a váddal megegyezően és lemondjon a tárgyaláshoz fűződő jogáról.
Ha a vádlott a bűnösségét beismeri, és a beismeréssel érintett körben a tárgyaláshoz való jogáról lemond, a bíróság e tény, az eljárás ügyiratai, valamint a vádlott kihallgatása alapján vizsgálja meg, hogy a vádlott bűnösséget beismerő nyilatkozatát elfogadja-e.
A jogszabály meghatározza, hogy a bíró milyen feltételek teljesülése esetén fogadhatja el a beismerést. Ezek a feltételek a következőek:
- a vádlott e nyilatkozatának természetét és elfogadásának következményeit megértette,
- a vádlott beszámítási képessége és beismerésének önkéntessége iránt észszerű kétely nem mutatkozik,
- a vádlott bűnösséget beismerő nyilatkozata egyértelmű és azt az eljárás ügyiratai alátámasztják.
Amennyiben ezek a feltételek teljesülnek, a bíróság a vádlott bűnösséget beismerő nyilatkozatát végzésével elfogadja.
Természetesen a vádlott az előkészítő ülésen a bűnösségét tagadhatja, vitathatja. Ebben az esetben a vádlott és a védő előadhatja a védekezés alapjául szolgáló tényeket és ezek bizonyítékait, valamint bizonyítás lefolytatására és egyéb eljárási cselekményekre vonatkozó indítványt, továbbá a bizonyíték kirekesztésére vonatkozó indítványt terjeszthet elő. Az indítványban egyedileg meg kell jelölni az indítvány előterjesztésének okát és célját, amire az ügyész további észrevételt, valamint indítvány tehet.
A bíróság a vádlott nyilatkozata alapján és az ügyész észrevételének meghallgatása után
- a tárgyalást nyomban kitűzheti, és ha megtartásának nincs akadálya, azt nyomban megtarthatja,
- megállapíthatja a bizonyítás keretét és terjedelmét, valamint a bizonyítás felvételének sorrendjét,
- mellőzheti a bizonyítást.
A bizonyítás mellőzhető:
- az ügyész, a vádlott és a védő által valósnak elfogadott tények tekintetében,
- az olyan bűncselekmény miatt, amelynek a vád tárgyává tett jelentősebb tárgyi súlyú bűncselekmény mellett a felelősségre vonás szempontjából nincs jelentősége.
A bíróság legkésőbb az előkészítő ülés berekesztésétől számított egy hónapon belül megvizsgálja a bizonyítási indítványokat, kitűzi a tárgyalás határnapját és gondoskodik a tárgyalás megtartásának feltételeiről, az idézésekről és értesítésekről.