Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. augusztus 10. ( 470 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A köznyelvben elterjedt és a munkavégzésre irányuló jogviszonyok során rendszeresen felmerülő kifejezés az „üzemorvosi vizsgálat”. A munkát végző alkalmazottak időszakosan ismétlődve kötelesek elmenni az üzemorvoshoz vizsgálatra. Mit is jelent pontosan valójában ez a vizsgálat jogi szempontból?
A munkajogi szabályozás egyik alapelve, hogy a munkavállaló jogosult az egészséges és biztonságos munkavégzéshez. Ennek feltételrendszerét pedig a munkáltató köteles megteremteni. A 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet szabályozza a különböző foglakozás-egészségügyi vizsgálatokat. Az üzemorvosi vizsgálat alatt legtöbben a munkaköri alkalmassági vizsgálatot értik, ezért jelen írásban ezzel foglalkozom.
A munkaköri alkalmassági vizsgálat annak megállapítása, hogy egy meghatározott munkakörben és munkahelyen végzett tevékenység által okozott megterhelés a vizsgált személy számára milyen igénybevételt jelent és annak képes-e megfelelni. Tehát egyszerűen megfogalmazva, alkalmas-e a munkavállaló a munkaköre ellátására.
Az üzemorvosi vizsgálat lehet előzetes, időszakos és soron kívüli.
Első fokon a foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatás nyújtására jogosult orvos végzi. A szolgáltatás részleteit külön jogszabály rendezi, ennek alapján üzemorvos csak foglalkozás-orvostan szakorvos, vagy üzemorvostan szakorvosi szakképesítéssel rendelkező szakorvos lehet.
Nagyon fontos itt megjegyezni, hogy a munkaköri alkalmasság kérdése foglalkozás-egészségügyi kompetencia. Tehát sem a kezelő szakorvos, sem pedig a háziorvos leletei nem képesek eldönteni a munkaköri alkalmasságot. Ezért, ha a munkavállaló különböző orvosi vizsgálatok alapján úgy érzi, hogy nem képes a munkakörét ellátni, akkor célszerű haladéktalanul jeleznie a munkáltatójának. A munkáltató köteles lesz soron kívüli üzemorvosi vizsgálatot elrendelni.
Ugyanígy fontos megkülönböztetni az aktuális keresőképtelenség és a munkaköri alkalmasság fogalmát. Az aktuális keresőképtelen állapotot (azaz például egy megbetegedés miatti átmeneti munkaképtelenséget) a háziorvos jogosult megállapítani, ennek nincs köze a munkaköri alkalmassághoz.
Az elsőfokú üzemorvosi vizsgálat támadható, fellebbezési lehetőség van az orvosi vélemény kézhezvételtől számított 15 napon belül. A másodfokú vizsgálatot a területileg illetékes foglalkozás egészségügyi szakellátóhelyek végzik. A szakellátóhelyekről külön lista van, ami az alábbi linken elérhető. https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/66/szakellato_helyek_20230405.pdf Fontos hangsúlyozni, hogy a munkaköri alkalmasság szakkérdést jelent, amit kétség esetén igazságügyi orvosszakértő szakvéleménye alapján lehet eldönteni.
A munkáltatóé. Mivel a munkáltató kötelezettsége az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosítása, ezért biztosítania kell munkavállalója számára a vizsgálatot. Természetesen a munkavállaló köteles a vizsgálaton megjelenni és együttműködni. Ellenkező esetben nem állhat munkába és ez akár munkáltatói azonnali hatályú felmondást eredményezhet. Amennyiben a munkáltató nem rendeli el az üzemorvosi vizsgálatot, az akár munkavállalói azonnali felmondáshoz is alapul szolgálhat. Ha pedig egészségügyi alkalmatlanság ellenére munkavégzésre utasítja a munkavállalót, az adott esetben sérelemdíjkövetelésre adhat okot.
Amennyiben a vizsgálat eredményeként a munkavállaló nem alkalmas a betöltött munkakörre, akkor a munkáltató egy percet sem foglalkoztathatja tovább. Előfordul, hogy az orvos bizonyos korlátozásokkal ítéli alkalmasnak a munkavállalót, ebben az esetben ezeket a korlátozásokat a munkáltató köteles figyelembe venni. Az egészségügyi okokból alkalmatlan munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató rendes felmondással megszüntetheti.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.