A bíróság elé állításos eljárás a büntetőeljárás gyorsabb lefolyását szolgáló külön eljárások közé tartozik. Ezt elsősorban kisebb tárgyi súlyú bűncselekmények esetén (pl. garázdaság, ittas vezetés) szokták alkalmazni.
A bíróság elé állítás feltételei
A Be. meghatározza azt a feltételrendszert, amelyek fennállása esetén lehet ezt a külön eljárást lefolytatni. A bíróság elé állítás az ügyészség jogköre, a vádhatóság döntésén múlik, hogy a terheltet bíróság elé állítják-e.
Az ügyészség a terheltet a bűncselekmény elkövetésétől számított két hónapon belül bíróság elé állíthatja, ha
- a bűncselekményre a törvény tízévi szabadságvesztésnél nem súlyosabb büntetést rendel,
- az ügy megítélése egyszerű,
- a bizonyítékok rendelkezésre állnak és
- a terheltet a bűncselekmény elkövetésén tetten érték vagy a terhelt a bűncselekmény elkövetését beismerte.
Fontos tehát, hogy erre 2 hónapos határidőt szab a törvény. Továbbá az ügyészségnek szuverén döntése és nem kötelezettsége a bíróság elé állítás alkalmazása.
Eljárási szabályok
Először az ügyészség közli a gyanúsítottal, ha őt bíróság elé kívánja állítani. Az ügyészség haladéktalanul védőt rendel ki, ha a gyanúsított nem kíván védőt meghatalmazni. Nincs tehát olyan opció, hogy a bíróság elé állítás védő nélkül történik.
Az ügyészség ezt követően egy feljegyzést készít, ami az alábbiakat tartalmazza:
- a gyanúsított azonosításra alkalmas személyes adatait,
- a bíróság elé állítás tárgyát képező cselekmény leírását,
- a cselekmény Btk. szerinti minősítését
- a bizonyítási eszközök felsorolását
Az ügyészség legkésőbb a tárgyalás megkezdését megelőző egy órával biztosítja az ügyiratok megismerését a gyanúsított és a védő számára. E tekintetben is sokkal gyorsabb az eljárás legfolyása az általános szabályokban biztosítottnál.
Ha az ügyészség bíróság elé kívánja állítani a gyanúsítottat, erről az iratok elküldésével tájékoztatja a bíróságot. A bíróság három munkanapon belül megvizsgálja, hogy fennállnak-e a bíróság elé állítás feltételei. Ha nincs akadálya, nyomban kitűzi a tárgyalás határnapját. Ellenkező esetben a bíróság az ügyiratokat az ügyészségnek visszaküldi.
Az ügyészség a tárgyalás megkezdése előtt minden bizonyítékot átad a bíróságnak. Az ügyész a vádat szóban terjeszti elő.
Ha a tárgyaláson merül fel, miszerint a bíróság elé állítás feltételei – beleértve a határidőt is – nem, állnak fenn, akkor a bíróság visszaküldi az iratokat az ügyészségnek és az általános szabályok szerint fog lefolyni a büntetőeljárás.
A bíróság a tárgyalást egy alkalommal, legfeljebb tizenöt napra elnapolhatja. Ha a tárgyaláson felvett bizonyítás eredményéhez képest további bizonyítási eszközök felkutatása szükséges, és ezért a tárgyalás tizenöt napon belül vagy újabb elnapolás nélkül nem folytatható, a bíróság az ügyiratokat visszaküldi az ügyészségnek.
A másodfokú eljárás is gyorsabb az általánosnál. A fellebbezést a másodfokú bíróság az ügy érkezését követő három hónapon belül bírálja el.