Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. május 6. ( 199 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A rendőrség környezetében fokozatosan terjed a drónok alkalmazása a közrend és a közbiztonság fenntartása érdekében. Cikkünkben a közlekedési szabályszegések körében kiszabott bírságoknál játszott szerepét vizsgáljuk meg jogi szempontból a drónoknak.
Szabálytalan előzés, szabálytalan áthaladás tilos jelzésen és vasúti átjáróban, biztonsági öv használatának elmulasztása, az elsőbbségi vagy a kanyarodási szabályok be nem tartása, a vezetés közben kézben tartott mobiltelefon használata. Leginkább ezen KRESZ szabályok megszegését ellenőrzi a rendőrség, sokszor célzott akciók keretében az egész országban – és külföldön is – drónok bevetésével.
Tény, hogy a drón nem olyan eszköz és nem olyan hitelesített felvételeket készít, mint amelyet pl. a jogszabály a VÉDA-kapuk alkalmazásánál kötelezően elvár. Arra viszont tökéletes eszköz a rendfenntartó szervek repertoárjában, hogy a szabálytalankodókat a szabályszegést követően rövid időn belül „kiszedjék” a forgalomból, és igazoltatást követően intézkedjenek vele szemben a szabályszegés alapján.
Jobb esetben megússza a sofőr figyelmeztetéssel, a szabályszegés súlyától és az eset összes körülményétől függően azonban a leggyakoribb intézkedés a helyszíni pénzbírság alkalmazása. Ennek feltétele, hogy a gépjárművezető elismerje a felelősségét a helyszínen a szabálysértésért. Amennyiben vitatja vétkességét a sofőr és NEM fogadja el a helyszíni bírságot, a fenti szabálysértéseknél a jogszabály alapján feljelentést fog tenni a rendőrség a sofőrrel szemben. A gépjármű üzembentartójának személye nem számít, a fent írt esetkörökben a gépjárművezetőt vonják felelősségre.
A felelősség elismerése vagy el nem ismerése az eljárás elhúzódásában, illetve a bírság összegében mutatkozik meg leginkább: a jogszabály pontosan meghatározza az egyes pénzbírság tételeket helyszíni bírság, illetve a feljelentést követően indult szabálysértési eljárás körében is. Utóbbi legtöbbször a bírság kétszerese az eljárás lefolytatását követően, ha a szabálysértési hatóság is jogszerűnek tartja a rendőr intézkedését.
Nem találkoztunk gyakorlatunk során olyan esettel, hogy nem a helyszínen közvetlenül, hanem a drónfelvétel alapján, a rendszám beazonosítását követően utóbb küldi meg a gépjármű üzembentartónak a rendőrség a bírságról szóló határozatot.
A rendőrség eljárása az, hogy még a helyszínen intézkednek a rendőrök, a szabálysértés elkövetésének helyszíne melletti első biztonságos helyen. Az igazoltatás folytán a sofőr adatai ismertek a rendőr előtt, bizonyítani tudja, hogy az adott helyen és időben az adott személy vezette a gépjárművet. Feljelentés esetén – tehát ha a helyszíni bírságot nem fogadja el a sofőr – a rendőri határozatban szerepel az igazoltatás ténye, a sofőr kiléte, az elkövetett szabálysértési alakzat, valamint a drónfelvétel is az adott gépjárműről.
Jogszabály nem határozza meg egy (drón)felvétel alaki feltételeit, de ennek ellenére álláspontunk szerint a szabálysértési eljárás során kellő bizonyíték a felelősség megállapításához a rendőrség oldalán a drónfelvétel és a helyszíni jegyzőkönyv az eljárás alá vont sofőr ellen a szabálysértést elkövetésében.
Mint a legtöbb esetben, az eset összes körülménye itt is befolyásolhatja az eljárás végső kimenetelét. Amennyiben a helyszínen a drónfelvétel alapján vitatható a szabálysértés ténye, vagy egyértelmű, hogy nem történt vétkes magatartás – de a rendőr ennek ellenére akar bírságolni –, a felelősséget ne ismerje el a gépjárművezető olyan cselekményért, amelyet nem követett el.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.