Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. október 2. ( 418 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A jogképesség minden embert megillet a halála időpontjáig. A cselekvőképesség ugyanakkor törvény által, illetve bírósági ítélet által korlátozott, korlátozható lehet. Jelen írásban általános ismereteket adunk a gondokság alá helyezésről, azaz a cselekvőképesség bíróság általi korlátozásáról.
Korábbi írásunkban már tárgyaltuk a jogképesség és a cselekvőképesség fogalmát.
Először fontos különbséget tenni a gondnokság és a gyámság fogalma között. A Gyámság a kiskorúakat, a gondnokság pedig a nagykorúakat érinti. Kivételesen lehet gondnokság alá helyezni a 17. évét betöltött kiskorút, de alapvetően a gondnokság intézménye a belátási képességükben korlátozott felnőttekre vonatkozik.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. (Ptk.) vonatkozó rendelkezései szerint a cselekvőképesség korlátozható részlegesen és teljesen.
Nagyon fontos, hogy a cselekvőképesség korlátozásához mindenképpen bírósági ítélet kell! A gondokság alá helyezési pert alábbi személyek indíthatják meg a gondnokság alá helyezni kívánt személlyel szemben.
Amennyiben nem tartozunk a fenti jogosulti körbe – mert például távolabbi rokonunk szorul gondnokság alá helyezésre – akkor a gyámhatóság részére lehet bejelentést tenni. A gyámhatóság ugyanis köteles vizsgálatot folytatni és szükség esetén megindítani a pert.
A belátási képesség csökkenésének vizsgálata szakkérdés, ezért a bíróság a perben kötelező jelleggel igazságügyi pszichiátriai szakértőt rendel ki. Ez a szakvélemény fogja lényegében eldönteni a peres eljárást.
A gondnokság alá helyezettekről nyilvántartást vezetnek és a gondnokság alá helyezést kötelező legalább ötévente felülvizsgálni. Ha pedig a feltételek már nem állnak fenn esetleges állapotjavulás miatt, akkor a megszüntetés/korlátozás indokolt.
A gondokot a gyámhatóság rendeli ki. Amennyiben egy un. előzetes jognyilatkozatban már az érintett rendelkezett a gondoka személyéről, akkor ezen személyt rendelik ki. Egyéb esetben elsősorban a előnyben részesítik a házastársat/élettársat és szülőket, hozzátartozókat. Amennyiben nincs más alkalmas személy, akkor hivatásos gondnok látja el a feladatot.
A gondnok a cselekvőképességében korlátozott személy törvényes képviseletét látja el. Ez azokra az ügycsoportokra vonatkozik, amikre vonatkozóan a bíróság a cselekvőképességet korlátozta. Ez tipikus esetben vagyonkezelést, de sokszor gondozást is jelent. A gondnok köteles a gondnokolt érdekeinek megfelelően eljárni és rendszeres számadási kötelezettséggel tartozik.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.