Ön itt áll:

Helytállás és szavatosság a hibás karácsonyfáért

A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2024. december 13. ( 14 napja)

Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.

Minden évben sok bosszúságot okoz az, hogy az ajándékba adott vagy kapott karácsonyi meglepetés elromlik, vagy már alapból hibás. A karácsony egyik nagyon fontos „kelléke” a karácsonyfa, ebben a cikkben arra a kérdésre keressük a választ, vajon felmerülhet hibás teljesítés és szavatossági igény a karácsonyfák tekintetében?

Jogszabályban meghatározott esetekben az eladók kötelező jótállást kell hogy adjanak a vevőknek a megvásárolt termékre. Ezen kívül is védi a vevőket a törvény akként, hogy a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek a szolgáltatásnak (terméknek) meg kell felelnie. Ellenkező esetben az eladó szerződésszegést követ el, és a hibás teljesítésért szavatossággal tartozik.

A karácsonyfavásárlással létrejön egy szerződés az eladó és a vevő között. A szerződés tárgya a karácsonyfa, amennyiben pedig fizetünk érte – azaz kölcsönös szolgáltatásokkal tartoznak a felek –, a szavatossági kötelezettsége az eladónak fennáll. Mik az elvárások egy fával szemben? A jól bevált jogászi fordulattal élve: az attól függ! Amennyiben a cserepes fenyő megoldást választjuk, eltérő lesz az elvárásunk, mint egy kivágott fa esetében. A műfenyő szintén más kategóriába esik amiatt, hogy a természetéből adódóan egy sokkal tartósabb szolgáltatásról van szó, a minőségi követelmények teljesítése az eladó részéről talán itt a legfontosabb azért, hogy hibás teljesítés miatt később ne menjen vissza a vevő.

A favásárlással létrejön a szerződés, függetlenül attól, hogy a felek ezt írásban rögzítik-e. A szerződéskötéskor a felek kötelezettsége az, hogy tájékoztassák egymást a szerződést érintő lényeges körülményekről. Egy élő fenyő esetében ezek lehetnek: milyen településről származik a fa, mikor került kivágásra az eladást megelőzően stb. A tájékoztatás során kerüljön tisztázásra az, hogy hova fog kerülni a fa: nyitott területre, vagy éppen egy társasház sokadik emeletére, ahol a hő- és páratartalom is befolyásolja a növény életét. Cserepes fa esetén járjuk körbe a kiültetéssel kapcsolatos teendőket.

A növények, így a karácsonyfa esetében a hibás teljesítést annyiban nehezebb értékelni és bebizonyítani, hogy az élő (cserepes) növény élettartama pontosan nem kiszámítható, ez pedig sajnos nem róható fel az eladóra, hacsak nem direkt selejt darabot ad el nekünk. Egy növény élethosszának meghatározása szakkérdésnek fog minősülni jogilag: a jog ugyanis nem írja elő azt, hogy pl. 21 fokos ingatlanban legalább 30 napot, 26 fokban pedig legalább 15 napot kellene – kvázi kötelezően – élnie a karácsonyfának. Kivágott fa esetén pedig adott az, hogy nem fog sok-sok hónapig ugyanolyan szépen kinézni.

Eladóként – különösen a cserepes karácsonyfánál – azzal tudjuk biztosan „levédeni” magunkat, hogy megadjuk a megfelelő szóbeli tájékoztatást a „Hogyan kell…” és „Mit érdemes…” kérdésekre (pl. föld minősége, beszoktatás menete). Nem maradhat említés nélkül az, hogy a jogszabály a vevőtől is körültekintést vár el minden – nemcsak a karácsonyfa – vásárlás során: a karácsonyfa kiválasztás során is legyen figyelmes a vevő, a szemmel észrevehető hibák (pl. letört ág) ugyanis eladói tájékoztatás nélkül is fel kell hogy tűnjenek.

Összegezve tehát elmondható, hogy élő növénynél a hibás teljesítés lehetősége és a szavatosság érvényesítése valószínűleg kevés esetben áll meg. Műfenyő esetében viszont már sokkal gyakoribb lehet az, hogy a jogosan elvárható minőségi követelményeknek nem felel meg a fa – pl. a rendes használat ellenére letörnek az ágak, vagy hiányos a doboz tartalma és nincsen benne valamennyi tartozék.

Hibás teljesítés esetén a szavatossággal járó jogkövetkezményeket kérhetjük, főszabály szerint kijavítást vagy kicserélést, másodsorban pedig árleszállítást vagy akár el is állhatunk a szerződéstől. Műfenyő esetében pedig a termékfelelősséget sem szabad elfelejteni: ha a hibás termék kárt okoz, akkor a termék gyártója felelősséggel tartozik a termékkárért.

Kapcsolódó jogi hírek

Kérdése vagy jogi problémája van?

Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.

Kérdésem van
Meglévő ügyfél?
Lépjen be az ügyféltérbe

Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.