Mi a teendő munkabaleset esetén?
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. január 26. ( 665 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Bár az ingyenesen végezhető munkák iránt igen ritka a kereslet a munkaerőpiacon, néha mégis felmerül a kérdés, hogy milyen jogi szabályozás áll amögött, ha valaki mégis munkabér kifizetés nélkül szeretne munkát végezni. Jelen cikkünkben nem az olyan jellegű önkéntes munkákról lesz szó, amelyet legtöbbször karitatív szervezeteknek végeznek a nagyfokú társadalmi érzékenységgel megáldott személyek, hanem az olyan cégeknek való munkavégzésről, amely profitorientáltan működnek.
A köznyelvben kaláka munkaként megjelenő fogalom általában családi vagy baráti kötelék alapján végzett ingyenes, szívességi munka, nem folyamatos munkavégzés, hanem alkalmi, egyszeri segítség. Vidéken a mai napig működő formája, amikor a szomszéd segít kifesteni házat, következő évben pedig a másik fél nyújt segítséget a kerítés felújításában. Ebben az esetben általában eszébe sem jut a szomszédoknak, hogy esetleg bárkit bejelentsenek a hatóságokhoz, hiszen a munka szívességi. Ilyen esetben általában nem is tekintenek rá munkaviszonyként, hiszen nincsen meg a munkáltató – munkavállaló közötti felállás.
Alapvetően azt kell mondani, hogy nincsen.
A családi, baráti köteléken alapuló munkát, nem szabályozza a törvény, mivel azt nem tekinti munkaviszonynak.
A Foglalkoztatás-felügyeleti Hatóság (régi nevén: Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség) több alkalommal tett közzé hírlevelében tájékoztatást arról, hogy miként lehet elhatárolni a munkaviszonyt és szívességi munkavégzést.
Ha tehát a Hatóság ellenőrzést tart, akkor nem lesz probléma abból, hogy a szívességi munkát végző személyek nincsenek bejelentve és nem történt meg a munkaviszony fennállása során elengedhetetlen dokumentáció elkészítése.
Mik a szívességi munka ismérvei?
Fontos tudni, hogy amennyiben munkaügyi ellenőrzést kap egy vállalkozás, akkor a Hatóság vizsgálja azt, hogy az egyes munkavállalók milyen minőségükben végeznek munkát.
Ennek során nem lesz elegendő az, hogy mindkét fél megegyező nyilatkozatot tesz a munka szívességi jellegéről.
A Hatóság által közzétett hírlevél példának a mezőgazdasági munkákat említi, a családi házak építésénél végzett segédmunkákat, valamint a családi vállalkozás keretében folytatott kereskedelmi tevékenységet.
A Hatóság nem véletlenül vizsgálódik és nem véletlenül nem elégszik meg azzal, hogy a felek egyezően nyilatkoznak. Sok esetben ugyanis burkolt adócsalás történik, szívességi munkavégzésnek álcázva. Ilyen esetben általában szó sincs ellenérték nélküli munkavégzésről, csak a felek feketén, az adók elkerülése céljából próbálják a szívességi munka látszatát kelteni.
Ebben az esetben a Hatóságnak joga van arra, hogy a felek közötti jogviszonyt meghatározza és adott esetben kijelentheti, hogy a felek között valójában munkaviszony áll fenn. Ebben az esetben a felek nem fognak jól járni, hiszen ez bejelentés nélküli munkavégzésnek fog minősülni, melyet a törvény büntetni rendel.
Ilyenkor az összes jogkövetkezménnyel számolni lehet, melyet erre az esetre a törvény előirányoz. A hátrányos jogkövetkezmények ebben az esetben nemcsak a munkáltatót sújtják, hanem a munkavállalót is, ugyanis ha az ellenértéket úgy fogadta el a munkáltatótól, hogy utána nem tett eleget az adófizetési kötelezettségének, akkor a költségvetési csalást a munkavállaló is elköveti.
Sokan próbálnak úgy kibúvót keresni, hogy ingyenes megbízási szerződést kötnek a munkavállalóval, melyről a Polgári Törvénykönyv rendelkezik. A Hatóságnak azonban ebben az esetben is lehetősége van arra, hogy amennyiben a felek közötti jogviszony nem megbízási jellegű, akkor munkaviszonnyá nyilvánítsa a megbízási jogviszonyt.
Jelen cikkünkkel senkit nem szeretnénk attól eltántorítani, hogy szívességi alapon segítsen a hozzá közel állóknak, csak fel szeretnénk hívni a figyelmet, hogy amennyiben az adóelkerülés lenne a cél, úgy nem feltétlenül jó megoldás szívességi munkaként, vagy szívességi megbízásként beállítani a felek közötti jogviszonyt.
Jó hír viszont azoknak, akik tényleg szívességi munkát végeznek, hogy ennek semmilyen adminisztratív terhe nincsen, így ha tényleg csak a segítség a cél, akkor bármilyen bejelentés nélkül munkához lehet látni.
Munka balesettel kapcsolatban itt írtunk részletesebben.
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rögzíti, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató e kötelezettsége alól akkor mentesül,...
Ügyfelünk folyamatosan romló egészségi állapota miatt munkáját már nehezen tudta ellátni, üzemorvosi minősítései időről-időre rosszabbak voltak, munkáltatója mégsem bocsátotta el őt.
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.