Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. május 16. ( 558 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
A kötbér a szerződések egyik fontos eleme, amely előfordulhat a különböző üzleti megállapodásokban. Gyakran azonban a szerződő felek nem tulajdonítanak kellő figyelmet ennek a fogalomnak, és csak a szerződéskötés után derül ki, hogy milyen jogi következményekkel járhat a kötbérfizetés elmulasztása vagy a szerződésszegés. Ezért érdemes alaposan megismerni a kötbér szabályait, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket, és megfelelően fel tudjuk készülni a szerződéskötésre. Ebben a cikkben áttekintjük a kötbér fogalmát, a jogi következményeit, a megelőzési lehetőségeket és azt, hogy mikor és milyen esetekben járhat a kötbér. Emellett tippeket és tanácsokat is adunk a kötbérrel kapcsolatosan, hogy segítsünk hatékonyan kezelni a szerződéses helyzeteket.
Kötbér kikötése szerződésben történhet. Ez a jogintézmény elsődlegesen a szerződésesben vállalt kötelezettségek megerősítésére szolgál. Nagyon fontos, hogy a kötbér egy önkéntesen vállalt kötelezettség, mely a szerződéskötéskor a felek egybehangzó akaratával kerül a szerződés rendelkezései közé. Leggyakoribb előfordulása a vállalkozási szerződésekben figyelhető meg.
A Polgári Törvénykönyv értelmében a kötbér tehát egy olyan szerződésben kikötött pénzösszeg, amit a szerződő fél arra az esetre vállal megfizetni, ha olyan okból szegi meg a szerződést, amiért ő maga a felelős. Ebből következő módon a kötbér mindig valamilyen szerződéshez kapcsolódik. Egy másik köznyelvi megfogalmazás szerint a kötbér egy önkéntes alapon vállalt büntetés arra az esetre, ha a kötbér megfizetésé vállaló szerződő fél neki felróható okok miatt szegi meg a szerződés rendelkezéseit.
A kötbérfizetési kötelezettség akkor áll be, ha a szerződő fél neki felróható okból szerződésszegést követ el. Akkor követ el a szerződő fél szerződésszegést, ha a szerződés rendelkezései ellen vét, vagyis megszegi azt. Különböző szerződésszegésekhez különböző kötbértípusokat különböztetünk meg.
Késedelmi kötbér: Arra az esetre, ha a szerződés rendelkezéseiben kikötésre került konkrét határidő, mely határidő esedékességekor (pl.: határidő lejártakor) nem történik teljesítés, akkor ezen esetre késedelmi kötbért köthető ki. Nagyon fontos eleme, hogy nem mentesíti a kötbérfizető felet a szerződéses rendelkezés (határidő) teljesítésétől. Gyakori példa erre, hogy az építési vállalkozó egy lakóház megépítésére vállal kötelezettséget egy vállalkozási szerződésben, de a kikötött határidőre nem készül el vele. A vállalkozási szerződésben késedelmi kötbér fizetési kötelezettség írható elő arra az esetre, ha a vállalkozó a vállalt határidőre nem készíti el a lakóházat használatbavételre képes állapotra.
Meghiúsulási kötbér: A kötbér ezen típusát szerződésben arra az esetre lehet kikötni, ha a meghatározott szolgáltatást a kötelezett szerződő fél nem teljesíti. Tehát, ha a szerződésben vállalt kötelezettséget nem teljesíti az erre köteles szerződő fél, akkor meghiúsulási kötbért lehet kikötni. Az előző késedelmi kötbérrel ellentétes módon meghiúsulási kötbér megfizetése esetén a szerződésszegő fél már nem kötelezett teljesíteni a szerződést, annak eredeti rendelkezései szerint. Tehát abban az esetben, ha meghiúsulás kötbért érvényesítünk, akkor ezt követően nem követelhető a másik féltől a meghiúsult szolgáltatás teljesítése.
Hibás teljesítés esetére kikötött kötbér: Ezen kötbér típus esetében a kötbért fizető szerződésszegő fél meghatározott pénzösszeg fizetését vállalja arra az esetre, ha a szerződésben vállalt kötelezettségét hibásan teljesíti. Akkor teljesít hibásan valaki, ha a szolgáltatása nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek. Gyakori példa erre, amikor az építőipari kivitelező (pl.: burkoló) a megrendelő fürdőszobáját oly módon burkolja le, hogy a kivitelezett munka komoly hibákat hordoz. Ebben az esetben a burkoló hibásan teljesítette a szerződésben vállalt kötelezettségét, vagyis szerződésszegést követett el. Ha a megrendelő és kivitelező szerződésükben hibás teljesítés esetére kötbérfizetést állapított meg, akkor a burkolónak a hibás teljesítés miatt fizetnie kell a megrendelőnek. Ezen kötbér típus is úgy működik, mint az előző meghiúsulási kötbér, vagyis amennyiben a megrendelő a hibás teljesítésből eredő kötbérigényét érvényesíti a vállalkozóval szemben, akkor a jogszabályban meghatározott szavatossági jogokat már nem érvényesítheti. Ez az gyakorlatban azt jelenti, hogy a megrendelőnek választani kell. A megrendelő vagy a kötbér megfizetését kéri a vállalkozótól, vagy azt, hogy a burkolást javítsa ki.
Kötbér kikötés esetén a legfontosabb szabály, hogy érvényesen kizárólag írásban köthető ki. Akkor jár a kötbér, ha a szerződő felek ebben megállapodtak, illetve ezt a szerződésbe foglalták. A kötbér tehát ráutaló magatartással vagy szóban nem köthető ki. Az építőipari példánál maradva nagyon gyakori esett, hogy a felek szóban kötnek egyezséget, illetve szóban egyeznek meg a kötbér fizetésről. Sajnos ebben az esetben a kötbér szerződésszegés esetén nem lesz érvényesíthető. A kötbérről szóló szerződéses kikötésben szerepelnie kell a kötbér összegének vagy annak, hogy miként kell azt megállapítani. Az összeg több módon is meghatározható. A konkrét pénzösszeg megjelölésén túl, például százalékos mértékben is. A kötbért meghatározhatjuk egyösszegben, de állhat több részletből is, így függhet például az eltelt időtől. A késedelmi kötbért leggyakrabban a késedelmes időszakkal arányosan határozzák meg, például késedelmes naponként.
Legfontosabb jellemzője a kötbérnek, hogy átalány jellegű kártérítésként funkcionál. Ez azt jelenti, hogy a kötbérre jogosult akkor is követelheti a kikötött kötbért, ha a szerződésszegés miatt konkrét kárt nem érte őt. A jogosultnak nem kell bizonyítania, hogy kár érte, illetve annak összegszerűségét sem. A szerződésszegés puszta ténye megalapozza a kötbér fizetés kötelezettségét. Előfordulhat, hogy a szerződésszegés miatt a jogosultat a kötbérnél is nagyobb összegű kár éri. Ebben az esetben a kötbér összegét meghaladó kárát is érvényesítheti a kártérítés szabályai szerint. Amennyiben a kötelezett a szerződésben kikötött kötbér összegét eltúlzottnak tartja, kérheti a bíróságtól annak mérséklését.
A kötbér tehát egy átalány jellegű kártérítés, melyet a szerződő felek szerződéskötéskor köthetnek ki írásban egy esetleges szerződésszegés esetére. A kötbér jogintézménye fontos szerepet tölt be a szerződéses rendelkezések betartása vonatkozásában, hiszem rászoríthatja a feleket, hogy a megállapodás szerint teljesítsék kötelezettségüket.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.