A jogosítványt meghatározott időközönként szükséges meghosszabbítani, az idő előrehaladtával pedig ez az időköz egyre rövidül. Ennek az az oka, hogy egy bizonyos kor felett alaposabban szűrjék azokat a betegségeket, testi, szellemi, érzékszervi fogyatékosságokat, amelyek befolyással lehetnek a vezetési képességre.
Sok esetben előállhat az az eset, hogy az adott sofőrnek nincs semmilyen olyan konkrét betegsége, amely gátját szabná vezetésnek, azonban az idős korára tekintettel a reakcióidő olyan mértékben csökken, amely már veszélyforrás lenne a többi vezetőre és saját magára is.
Hasonló probléma azonban bárkinél kialakulhat, ezért a jogosítvány érvényességéhez nem csak idős korban szükséges orvosi felülvizsgálat.
Ennek érdekében ötven éves kor alatt csak tízévente, ötven és hatvan éves kor között ötévente, hatvan és hetven éves kor között háromévente, míg hetven éves kor felett kétévente szükséges hosszabbítani a jogosítványt.
Vannak olyan tényezők, amelyek ezt az időszakot lerövidíthetik. Ilyen például, ha a vezető a cukorbetegség súlyosságának meghatározott fokát eléri vagy az alvási apnoé fennállásának eset is.
A közúti járművezető kérheti a rá vonatkozóan megállapított egészségi alkalmassági vizsgálat határidejénél rövidebb határidő megállapítását.
Amennyiben a vezetőnek a munkaköre részét képezi a vezetés, a munkáltatója is kezdeményezheti az előrehozott vizsgálatot.
A fenti szabályozás csak legfeljebb „B” kategóriás jogosítványra irányadó, amennyiben a vezetői engedély nagyobb besorolású gépjárművekre terjed ki, a vezetőnek hatvan éves kora előtt ötévente, míg hatvan éves kora után kétévente szükséges hosszabbítania a jogosítványát.
Milyen költségekkel kell számolnunk a jogosítvány meghosszabbítása kapcsán?
A jogosítvány meghosszabbításának orvosi költsége életkortól függ. Minél idősebb valaki, az orvosi vizsgálat díja annál alacsonyabb. Erre a szabályozásra azért került sor, hogy a vizsgálatok gyakorisága ne jelentsen aránytalan költséget a kérelmező számára.
A vizsgálat díja ugyanúgy sávosan növekszik, mint a vizsgálatok gyakoriságának száma. Ezen analógián indulva ötven éves kor alatt, a vizsgálat díja 7.200 Ft, ötven és hatvan éves kor között 4.800 Ft, hatvan és hetven éves kor között 2.500 Ft, míg hetven éves kor felett 1.700 Ft.
Mi a vezetői engedély hosszabbításának folyamata?
Annyit mindenesetre érdemes előre leszögezni, hogy nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a hosszabbítást, ugyanis bár a maga az eljárás nem hosszú folyamat, de azért van egy minimum átfutási ideje.
Első lépésként az orvosi vizsgálatot kell elvégeztetni.
Ha nincsen komolyabb betegségünk, akkor a háziorvosunknál is el lehet végeztetni a rutinvizsgálatot, mely során az alábbiak történnek:
- Szemészeti és színlátás vizsgálat
- Vérnyomás mérés
- Egészségre vonatkozó általános jellegű kérdések
Ha viszont van komolyabb, krónikus betegségünk, akkor fennállhat az esély, hogy szakorvosi véleményt kell beszerezni ahhoz, hogy megállapítható legyen, hogy alkalmasak vagyunk-e a forgalomban történő közlekedésre.
Ennek költsége magasabb az egyszerű háziorvosi vizsgálatnál. A szakorvosi vizsgálati költségek ebben az esetben negyven éves kor alatt 10.800 Ft, negyven és hatvan éves kor között 7.200 Ft, hatvan és hetven éves kor között 4.800 Ft, míg hetven éves kor felett 3.200 Ft-ot jelentenek.
Mi történik, ha a háziorvos alkalmatlanná minősít?
Ha a háziorvos a rendelkezésére álló egészségügyi dokumentáció alapján azt állapítja meg, hogy a vizsgált személy a közúti járművezetésre feltehetőleg valamilyen betegség következtében alkalmatlan, illetve alkalmassága csak feltételekkel vagy korlátozásokkal lehetséges, úgy a kérelmező kezdeményezheti az alkalmasság felülvizsgálatát.
A felülvizsgálat iránti kérelmet, az elsőfokon eljárt szervnél – általában a háziorvosnál – kell előterjeszteni.
Fontos, hogy amennyiben valamilyen kórházi ellátás során kerülnek megállapításra, hogy nem vagyunk alkalmasak a vezetésre, tehát egy szakorvosi döntést kapunk az alkalmatlanságunkról, azt a háziorvos nem bírálhatja felül.
Amennyiben a másodfokon eljáró hatóság is alkalmatlannak minősíti a vezetőt, úgy ezzel a döntéssel szemben, nincs olyan további fórum, ahová felülvizsgálatért lehetne fordulni.
Amennyiben több járműkategóriára is van vezetői jogosultságunk, akkor az orvosi vizsgálat során minden járműkategória tekintetében vizsgálat alá fogunk kerülni. Ez azt jelenti, hogy az orvosnak lehetősége van arra, hogy csak az egyes járműkategóriák tekintetében nyilvánítson minket alkalmatlannak. Így fennállhat az az eset, hogy a vizsgálat eredményeként alkalmasnak minősítenek bennünket személyautó vezetésére, de a járműszerelvény vezetését már nem látják biztonságosnak.
Hogyan tovább?
Ha az orvosi alkalmassági papír a kezünkben van, az új jogosítvány igénylése történhet személyesen vagy online.
Az ügyfélkapu segítségével lehetőség van arra, hogy a feltöltött dokumentumok alapján automatikusan legenerálásra kerüljön az új igazolvány. Erre viszont csak abban az esetben van lehetőség, ha a kérelem benyújtását megelőző három évben személyesen készíttettünk személyazonosság igazolására alkalmas okmányt.
Ilyenkor az új jogosítványon ennek az igazolványnak a képe és az igazolványon lévő aláírásunk kerül felhasználásra.
Ha ilyen jellegű okmánykészítés a kérelmet megelőző három évben nem történt, akkor sajnos csak személyesen tudjuk megigényelni az új vezetői engedélyt.