Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. október 24. ( 396 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Egy ügyfelünk azzal az igen komoly problémával keresett meg minket, hogy használtautója megvásárlását követően, mikor teljesíteni kívánta a jogszabályban előírt átírási kötelezettségét, a Kormányhivatal munkatársai tájékoztatták, hogy a gépjárművön elidegenítési tilalom van. Az elidegenítési tilalom oka, hogy az autó végrehajtás alá került az előző tulajdonos egy fennálló tartozása következtében. Ügyfelünk ebben az esetben a vételárat már készpénz formájában kifizette, az autót nevére átíratni nem tudja, így egy igen szorult helyzetbe került. A következő cikkünkben igyekszünk körbejárni, hogy mit lehet tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a hasonló helyzeteket.
Amikor valaki gépjárművet elad vagy vásárol, kiemelten fontos figyelembe venni, hogy az átírásnak 15 napon belül megtörténnie kell. Sokan kérdezik, mi történik, ha az átírás ezen időszakon túl történik meg.
Fontos tudni, hogy a határidő elmulasztása kellemetlen következményekkel járhat. Ilyen esetben ugyanis a határidőt követően a hatóság kiadja az új tulajdonosnak a forgalmi engedélyt, és elvégzi az új tulajdonjogi bejegyzést, azonban automatikusan értesítést küld a késlekedésről az adóhivatalnak. Ennek következtében nagy valószínűséggel jelentős büntetést szabnak ki, ami akár több tízezer forint is lehet.
Az autó átírásának késedelme 15 napon túl már jogellenesnek számít egy rendelet alapján. A rendelet továbbá meghatározza a késedelem következményeit. Ebben a kontextusban fontos tudni, hogy bár az átírás elmaradása esetén az okmányokat kiadják, és a tulajdonjogot bejegyzik az adásvételi szerződés bemutatása mellett, az adóhivatal azonnal értesítést kap, és a büntetést a késedelem arányában szabják ki.
Az autó átírásának késése csak akkor lehet büntetlen, ha a tulajdonos képes bizonyítani, hogy az okok önhibáján kívül állnak. Ha viszont saját mulasztásából kifolyólag nem sikerül az átírás a határidőn belül, akkor a hatóság jogosult kivonni a gépjárművet a forgalomból. A kivonás időtartama a mulasztás hosszától függ.
Az átírás elintézése a szerződés megkötését követően minél gyorsabban történjen meg. Emellett ne feledkezzünk meg az új tulajdonos nevére kötelezően megkötendő biztosításról, hiszen ez nem örökíthető át a korábbi tulajdonostól.
Szerencsére a magyarország.hu weboldalon már van mód arra, hogy a jármű korábbi tulajdonosa (eladó, ajándékozó) elektronikus úton bejelentse a tulajdonjogban bekövetkezett változást és ezáltal eleget tegyen bejelentési kötelezettségének.
Az alábbiakban ismertetem, hogy milyen teendőkkel jár a jármű tulajdonjogában bekövetkezett változás esetén. Az előző tulajdonosnak (eladónak vagy ajándékozónak) kötelessége 15 napon belül bejelenteni a változást.
Ehhez az űrlap kitöltése szükséges, melyet a korábbi tulajdonosnak kell benyújtania. Ezen az űrlapon meg kell adni az okiraton szereplő releváns adatokat, és csatolni kell a tulajdonjog változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokiratot, például adásvételi vagy ajándékozási szerződést, beszkennelt kép formájában.
Mielőtt nekilátna az űrlap kitöltésének, ellenőriznie kell az okirat tartalmát, hogy biztos legyen abban, hogy az tartalmazza-e a kötelező információkat.
Az ügyintézési határidő 3 nap, de az elektronikus kérelem benyújtása után azonnal rögzítik a változást. Fontos, hogy a kérelemhez csatolja a teljes bizonyító erejű magánokiratot, melynek specifikus követelményei a jogügylet jogcímét, a jármű azonosítóit, a felek személyes adatait, és a tulajdonjog változásának hatálybalépési napját tartalmazzák.
Az eljárás illeték- és díjmentes, tehát nincs szükség anyagi ráfordításra a tulajdonjog változásának bejelentéséhez.
A fenti példánál maradva Ügyfelünk haladéktalanul jelezte az eladó felé, hogy azonnali hatállyal el kíván állni a szerződéstől és az eredeti állapotok visszaállítását jelölte meg kívánatos céljaként. Az eladó előszőr ígéretet tett, hogy hiánytalanul visszafizeti a kapott összeget, cserébe visszakapja terhelt autóját. Később az eladó már nem volt elérhető semmilyen fórumon.
Ügyfelünk Társaságunk javaslatára kétfronton indított harcot. Egyrészről büntetőfeljelentést tettek az illetékes rendőrségen az eladó ellen, másrészről polgári peres úton igyekezett elállni a szerződéstől. Abban az esetben, ha bizonyítható válik, hogy az eladóskor az eladó tévedésbe ejtette vagy tévedésben tartotta Ügyfelünket, akkor a csalás büntetőjogi tényállását követhette el, melyért a hatályos Büntető Törvénykönyv ezen tényállása szerint vonható felelősségre.
Általában, ha egy gépkocsi tulajdonosa ellen végrehajtási eljárást indítanak, akkor a végrehajtó intézkedik az autó okmányainak lefoglalásáról, ami történhet az autó tulajdonosától vagy az üzembentartójától. Ezt követően a foglalási jegyzőkönyvet az autótulajdonoshoz kézbesítik. Abban az esetben, ha az okmányok lefoglalása sikertelen, akkor kapcsolatba lépnek az illetékes okmányirodával annak érdekében, hogy felfüggesszék a gépjármű forgalmiját. Ebben a helyzetben az okmányirodának azonnal jeleznie kell a gépkocsi tulajdonosa vagy üzembentartója felé, és hivatalos intézkedéssel ki kell vonnia a gépjárművet a forgalomból, továbbá felszólítania őket, hogy adják le az okmányokat.
Látható tehát, hogy a jármű tulajdonosának két helyről is információt kellett szereznie annak vonatkozásában, hogy gépkocsiját végrehajtás alá vonták. Egy gépkocsi eladásnál minden lényeges dologról tájékoztatni kell a vásárlót. Az a tény, hogy a gépkocsit végrehajtás alá vonták, lényeges momentum, ezért jelen esetben valószínűsíthető az eladó rosszhiszeműsége.
Sajnálatos módon a jelenlegi gyakorlat a fentiek értelmében nem megfelelő. Nem létezik olyan platform, ahol akár díjfizetés ellenében hivatalos és naprakész igazolást lehet kapni arról, hogy a szóban forgó megvásárolni kívánt használtautó per, teher és igénymentes. Kijelenthető tehát, hogy használt autót venni rizikós, akár magánszemély, akár autókereskedő a vásárló.
Léteznek azonban olyan ingyenes megoldások, amivel habár 100%-ban nem zárhatók ki az Ügyfelünkhöz ügyéhez hasonló kockázatok, mégis jelentős mértékben csökkenthetők. Az egyik ilyen megoldás a Jármű Szolgáltatási Platform (JSZP), illetve a Hitelbiztosítéki Nyilvántartás.
A Jármű Szolgáltatási Platform (JSZP) lehetővé teszi, hogy a különböző magyar nyilvántartásokból származó, a jármű életútjának lényeges adatait az ügyfél egy egységes felületen ingyenesen érje el. Ezen a platformon jó eséllyel listázásra kerül, amennyiben a szóban forgó autón valamilyen teher van. A Polgári Törvénykönyv 5:112 § értelmében, A hitelbiztosítéki nyilvántartás nyilvános tartalmát az interneten bárki ingyen, személyazonosítás nélkül megtekintheti. A rendszer segítségével számos ingóságról (például gépjárművekről) tudhatjuk meg, hogy fennáll-e rajta valakinek zálogjoga, érinti-e lízing, faktorálás vagy tulajdonjog-fenntartással történő eladás. A lekérdezéshez csak a kiválasztott autó alvázszámát kell tudnunk.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.