Mi is az az üzemi baleset?
A hatályos törvényi rendelkezések értelmében üzemi baleset egy gyűjtőfogalom. A törvény pontosan meghatározza azt, hogy mely baleset és milyen feltételekkel minősül üzemi balesetnek. Üzemi baleset az a baleset, amely a munkavállalót, vagy közalkalmazottat, stb-t (a továbbiakban: munkavállalót) a foglalkozása körében végzett munka közben vagy azzal összefüggésben éri. Üzemi baleseteknek minősülnek azonban azok a balesetek is, amelyek a munkába járás során következnek be. Bár egy picit slendrián ez a meghatározás, azonban nézzük akkor részleteiben azt, hogy miről is van szó, mit is jelent ez.
Mi az az útibaleset?
A törvény rendelkezései alapján, üzemi baleset az is, amelyet a munkavállaló, azaz a biztosított a munkába, vagy onnét a lakására történő menet, utazás közben szenved el. Felmerülhet a kérdés, hogy érvényes-e ez a fogalmi meghatározás arra az esetre is, amikor a munkavállalót a baleset kis kerülővel, vagy a hazaút szempontjából valamilyen program közbeiktatása során éri? A rövid válasz erre a kérdésre az, hogy: nem!
Milyen szempontok alapján minősül útibalesetnek egy baleset?
A hatályos bírósági gyakorlat és a jogszabály alapján egyáltalán nem mindegy, hogy az érintett munkavállaló milyen útvonalon megy dolgozni, vagy tér haza a munkájából. Ugyanis alapvető követelmény a joggyakorlat szempontjából az, hogy az érintett útvonalat – kerülő nélkül – a lehető legrövidebb úton, indokolatlan megszakítás nélkül tegye meg a munkavállaló. Tehát, amennyiben a munkavállaló munka után elmegy egy moziba, vagy színházba és ott, ezen az útszakaszon történne vele baleset, az már nyilvánvalóan nem minősülhet úti balesetnek sem. Ezzel ellentétben azonban a gyakorlat elismeri azt, hogy a mindennapi életvitelhez szükséges tevékenységek, már nem minősülnek kerülőnek, hanem az itt bekövetkezett baleset, akár útibalesetnek is minősülhet. Ilyen példa lehet, a mindennapi rutin keretein belül a bevásárlás teljesítése, vagy a gyermekek elhozatala az iskolából, óvodából, a bölcsődéből, esetlegesen valamilyen különóráról Ezek vizsgálata és eldöntése mindig egyedi, és a bizonyítási kötelezettség az érintett személyt terheli.
Miért van jelentősége mindennek?
Azért bír jelentőséggel az, hogy valamely útibaleset, azaz üzemi balesetnek minősíthető, mert nem mindegy, hogy az érintett munkavállaló így táppénzre vagy baleseti táppénzre lesz jogosult. Ugyanis a baleseti táppénz esetén – nagy vonalakban – a balesetet megelőző törvényi időtartamra jutó jövedelmet kell a baleseti táppénz alapjául venni. A baleseti táppénz pedig azonos az alapul szolgáló napi összeg 100%-ával. Az úti baleset esetében azonban csak 90%-os baleseti táppénz mértékkel számíthatunk, ami még így is magasabb összegű, mint a keresőképtelenség esetére járó táppénz.
A fentiek miatt tehát nagyon nem mindegy, hogy egy baleset miatt baleseti táppénz, vagy keresőképtelenség esetére járó táppénz kerül-e számunkra folyósításra. Ennek pedig előfeltétele az, hogy balesetünk üzemi balesetnek – ezen belül pedig úti balesetnek – minősül-e vagy sem?