Mi a teendő munkabaleset esetén?
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. október 5. ( 415 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
2023. január elsejétől a Munka Törvénykönyvében több érdemi változás is történt, mely jelenleg kihat arra az esetre, ha a munkáltató egészségügyi okból alkalmatlanná válik a munkakör ellátására. Mit tehet ilyenkor a munkáltató és milyen jogi lépéseket tehet a munkavállaló? Erre keresünk választ jelen cikkünkben.
Amikor egy munkavállaló munkaviszonyt létesít egy munkáltatóval, a munkáltatónak kötelessége megvizsgálni azt, hogy a munkavállaló alkalmas-e a munkaköre ellátására. Erre elsőkörben még a munkaviszony létesítése előtt, általában az állásinterjún kerül sor.
A felek általában ekkor beszélik át részletesen azt, hogy a munkakör ellátása milyen egészségi állapotot kíván meg a munkavállalótól. Ha például valaki nehéz fizikai munkára jelentkezik, annak ellenére, hogy például gerincproblémái vannak, akkor a munkáltató elutasíthatja azzal, hogy ilyen egészségi állapot mellett nem tudná biztosítani a munkakör ellátása során, hogy a munkavállalóját esetleg további károsodás ne érje. Ilyen esetben általában már a munkaviszony sem jön létre.
A következő eset, amikor a problémák felmerülhetnek, amikor a munkáltató a munkaviszony létrejötte után küldi üzemorvosi vizsgálatra a munkavállalóját, ugyanis az üzemorvos is megállapíthatja azt, hogy a munkavállaló nem alkalmas a munkakör elvégzésére. Ebben az esetben a munkaviszony általában még a próbaidő alatt megszüntetésre szokott kerülni.
Sok olyan eset van azonban, amikor már egy évek óta fennálló munkaviszony során romlik meg olyan mértékben a munkavállaló egészégügyi állapota, amely alapján az addig betöltött munkakörét nem tudja ellátni.
Bármikor megtörténhet, hogy egy munkavállalót baleset ér, illetve huzamosabb ideig keresőképtelen állományba veszik valamilyen betegség következtében.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy felmondást ne lehetne közölni a táppénzes időszak alatt, csak azt, hogy a felmondási idő a keresőképtelen állapot végétől indul. Ha tehát valaki 2023. április 1. napjától 2023. július 15. napjáig keresőképtelen, akkor a munkáltató közölhet a munkavállalóval felmondást 2023. május 10. napján, de a felmondási idő csak a keresőképtelen állapotvégével indul meg, tehát 2023. július 16. napjával.
Sajnos sok olyan eset van, amikor a munkavállaló a betegségéből nem tud maradéktalanul felépülni és bár már a keresőképtelen állapot nem áll fenn, az orvosi alkalmasság szempontjából már nem felel meg a munkaköre ellátására.
A korábbi szabályozás alapján, amikor ilyen eset állt fenn, akkor a munkavállalónak közölnie kellett – ha ezt az üzemorvos nem tette meg – hogy a munkakörét a továbbiakban nem tudja ellátni. Ekkor a munkáltató lehetősége szerint felajánlott egy másik munkakört a munkavállalójának, amennyiben volt nyitott pozíció a cégnél.
Ha nem volt betöltetlen munkakör vagy azt a munkavállaló nem fogadta el, akkor a munkáltatónak a munkavállaló munkaviszonyát meg kellett szüntetnie. Ez így konkrétan nem volt kimondva a törvényben, de amennyiben a munkáltató nem szüntette meg a munkavállaló munkaviszonyát, akkor az állásidőre meg kellett fizetnie a munkáltató munkabérét.
A munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége állt fenn a munkavállalóval szemben, tehát vagy adott neki olyan munkát, amit el tud végezni vagy felmondott neki, különben úgy fizethette a munkavállaló munkabérét, hogy a munkavállaló nem dolgozik.
Ez a szabály azonban 2023. január 1. napjával megváltozott.
A Munka Törvénykönyvének 55.§-a felsorolja, hogy mely esetekben mentesül a munkavállaló a munkavégzés, illetve a rendelkezésre állás kötelezettségének teljesítése alól. Ennek első pontja az az eset, ha a munkavállaló keresőképtelen, illetve az az időszak, amikor a munkavállaló a munkaköre ellátására egészségi okból alkalmatlan.
Az nyilvánvaló, hogy úgy nem lehet munkavégzésre kötelezni egy munkavállalót, hogy a munka elvégzését az egészségügyi állapota nem teszi lehetővé, tehát a munkavállalót mentesíteni kell a munkavégzés alól.
A fenti rendelkezéshez azonban kapcsolódik egy másik szakasz is a törvényből. A törvény 146.§-a azokat az eseteket sorolja fel, amikor a munkavállaló annak ellenére részesül díjazásban, hogy nem végez munkát. Ez a szakasz nagy részében a korábban említett 55.§-ra utal vissza, azonban annak első pontjára nem, mely a keresőképtelenséget és az egészségügyi okból való alkalmatlanságot taglalja.
A keresőképtelenség alatt a munkavállalónak táppénz jár. Az egészségügyi okból való alkalmatlanság alatt azonban nincs ilyen jellegű juttatás.
Tehát azzal, hogy a jogalkotó az 55.§-ban a keresőképtelenség mellé az egészségügyi okból való alkalmatlanságot beemelte, azt érte el, hogy a munkáltatónak nem kell foglalkoztatnia az alkalmatlan munkavállalót, de ezzel együtt munkabért sem kell fizetnie neki.
Vannak munkavállalók, akik jobbhíján „lógnak a levegőben”. A keresőképtelen állományuk megszűnt- vagy nem is volt – , a munkakörüket pedig nem tudják ellátni, mert orvosszakmai szempontból nem alkalmasak.
A munkáltató nem foglalkoztathatja őket, hiszen a munkakör ellátására alkalmatlanok, így ha nincs más lehetőség, elvileg fel kellene mondani. Csak hát ha a munkáltató mond fel, akkor bizonyos idő után már végkielégítést kell fizetni a munkavállalónak és a felmondási idő is növekedhet.
Végkielégítést nyilván egyik munkáltató sem fizet örömmel, viszont mivel nem köteles felmondani, ezért gyakorlatilag figyelmen kívül hagyja a problémát.
A munkavállaló otthon ül, munkát nem végezhet, munkabért nem kap, de munkaviszonyban áll.
A munkáltatót nem lehet felmondásra kötelezni, tehát a munkavállalónak kell felmondania, viszont akkor nem jár végkielégítés.
A másik lehetőség, hogy a munkavállaló a meglévő munkaviszony mellett másik munkaviszonyt létesít, mivel ezt a törvény nem zárja ki. A munkaszerződés azonban kizárhatja, így mielőtt ezt meglépjük érdemes átnézni mit írtunk alá. Ezt követően pedig a munkavállaló az új munkaviszonya mellett vár a csodára, hátha egyszer a másikat megszüntetik.
Homályos, hogy mi volt a cél ezzel jogalkotói döntéssel, talán az, hogy az alkalmatlanná vált munkavállalók esetén ne rögtön a felmondás legyen az első megoldása a munkáltatóknak. Mindenesetre a szabályozás sajnos kontraproduktív ilyen szempontból, mivel a végkielégítés megfizetésének kijátszására alkalmas.
Munkabalesetnek az a baleset minősül, ami a munkavállalót a szervezett munkavégzés közben vagy azzal kapcsolatban éri, a baleset időpontjától és helyétől illetve a sérülést elszenvedett alkalmazott...
A Munka Törvénykönyve egyértelműen rögzíti, hogy a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállalónak a munkaviszonnyal összefüggésben okozott kárt. A munkáltató e kötelezettsége alól akkor mentesül,...
Ügyfelünk folyamatosan romló egészségi állapota miatt munkáját már nehezen tudta ellátni, üzemorvosi minősítései időről-időre rosszabbak voltak, munkáltatója mégsem bocsátotta el őt.
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.