Vagyon elleni bűncselekmények I.
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. október 4. ( 416 napja)
Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.
Amikor a köznyelvben a büntetőjog, vagy a büntetőeljárás szóba kerül, általában a védőügyvéd kifejezéssel találkozunk. A védő a terhelt – azaz gyanúsított, vádlott, vagy elítélt - jogi képviseletét látja el. Fontos résztvevője ugyanakkor a büntetőeljárásnak a sértett, illetve a sértett jogi képviselője is. Társaságunk rendszeresen ellát sértetti képviseletet, alábbiakban a sértett jogairól és a sértetti képviselet előnyeiről lesz szó.
A sértett fogalmát a Büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (Be.) 50. §-a határozza meg. Eszerint a sértett az a természetes vagy nem természetes személy, akinek vagy amelynek a jogát vagy a jogos érdekét a bűncselekmény közvetlenül sértette vagy veszélyeztette.
A törvény szerint tehát nem csak természetes személyek, hanem szervezetek –gazdasági társaságok, állami szervek, önkormányzatok…– is lehetnek sértettek. Példának okáért, ha egy munkavállaló sikkaszt a foglalkoztató cégtől, akkor a cég lesz a sértett.
A Be. számos jogot és kötelezettséget állapít meg a sértett számára, sokszor tevékeny közreműködésre van szükség a részéről a felderítéshez. Sértetti jogok a teljesség igénye nélkül az alábbiak.
Továbbá a sértett bármikor jogosult nyilatkozni arról, hogy a bűncselekmény következtében milyen testi, lelki sérelmet szenvedett, milyen vagyoni hátrány érte, illetve kívánja-e a terhelt bűnösségének megállapítását és megbüntetését. Ez fontos, ugyanis a büntetéskiszabásnál a sértett megbocsátását és sérelmeit figyelembe veszik
A sértett bármikor dönthet úgy, hogy a jogait nem gyakorolja. Ez azonban az alábbi kötelezettségeit alól nem mentesíti.
A sértett jogosult arra, hogy jogi képviselőt meghatalmazzon az eljárásban. A sértetti képviseletnek számos előnye van, a sértetti képviselő fontos teendőket láthat el. Ezeket részletezem jelen cím alatt.
Javaslom tehát, hogy amennyiben abba a szerencsétlen helyzetben kerülünk, hogy bűncselekmény áldozatává válunk, akkor gondoskodjunk a megfelelő sértetti képviseletről!
A vagyon elleni bűncselekmények két csoportját ismeri jelenleg hatályos Büntető Törvénykönyvünk. Ezek a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények és a „sima” vagyon elleni bűncselekmények. Jelen kétr...
Korábbi cikkünkben a vagyon elleni erőszakos bűncselekmények kategóriáját ismertettük. Jelen cikkünkben a vagyon elleni bűncselekmények másik nagy kategóriájával foglalkozunk, az „sima” vagyon elle...
Bár messze még a 2023-as szezon, az esküvői szolgáltatók lefoglalása már javában megkezdődött. Mindenki igyekszik minél jobb áron, minél professzionálisabb szolgáltatásra szerződni. Nyilván az, hog...
Kérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.
Kérdésem vanKérjük, töltse ki kapcsolatfelvételi űrlapunkat! 2 napon belül visszahívjuk és személyre szabott tájékoztatás keretében informáljuk a felmerült kérdéskörrel kapcsolatban.